Потребуєте допомоги?Зв’яжіться з нами
10.02.2020

П’ятого лютого в сесійній залі Верховної ради депутати провалили голосування за законопроєкт 2083-Д “Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію. Українська влада вкотре продемонструвала таланти жонглювання нормами, зафіксованими в Конституції, та правами людини. А дехто з депутатів ще й виконав трюк публічної демонстрації нерозуміння багатьох правових та економічних механізмів. З’ясувалось, що міфи та упереджене ставлення, з якими роками намагалися боротися правозахисники, досі лунають в стінах Верховної Ради.

Солідарна система і навантаження на всіх громадян

 Правозахисники вже не перший рік наголошують на тому, що пенсія є майном громадянина. На це більшість народних депутатів як контраргумент намагається використати факт, що в Україні діє не накопичувальна пенсійна система, а солідарна. Та обережно натякає, що в такому випадку Україна не має виплачувати пенсії пенсіонерам, які опинилися по той бік лінії розмежування, навіть якщо вони до пенсії справно сплачували внески.

Але на цьому народні обранці, покликані відстоювати інтереси всіх українців, не зупинилися. І в сесійній залі пролунала думка, що пенсії громадянам з тимчасово окупованих територій не можна виплачувати, бо через окупацію ми втратили внески до Пенсійного фонду України від громадян, які залишилися проживати на окупованих територіях.

Ці твердження містять відверту інформаційну маніпуляцію. Не будемо навіть зупинятися на питанні пенсії як майна — про це було сказано вже багато. Поговоримо… про солідарність. З одного боку, чинна пенсійна система наче є солідарною — тобто внески всіх громадян України, які на цей момент працюють, мають розподілятися для виплат пенсій всім пенсіонерам, відповідно. Але коли треба, ця система перетворюється на вибірково солідарну — виявляється, що кожна область має відповідати за своїх пенсіонерів самотужки.

Проте і тут пазл не складається: як тоді бути з внутрішньо переміщеними особами, які сьогодні працюють на підконтрольній Уряду території? Їх на даний момент зареєстровано майже 500 тисяч. І це без урахування громадян, які живуть тут, але не реєструвались як ВПО, або вже знялись із такого обліку, бо облаштувалися на новому місці. Ці люди з Донецької й Луганської областей сплачують зараз податки в місцеві бюджети інших регіонів. Але крім того, що вони сплачують соціальні внески в Пенсійний фонд України, більшості з них доводиться постійно передавати гроші своїм рідним — батькам, дідусям та бабусям, бо ті не отримують свою зароблену пенсію — і їм немає за що купувати продукти й ліки.

Отже, переселенці за солідарною системою можуть годувати сусідку-пенсіонерку з Києва або Дніпра, проте ніяк не власного дідуся, який лишився “там”.

Тож у нас все ж таки солідарна система чи вибіркова солідарність? Якщо останній варіант, тоді це звичайна дискримінація за територіальною ознакою — і порушення Конституції . Можливо, нардепам в цьому разі варто вже нарешті почитати головний закон України?

Не патріот – не пенсіонер

Під час розгляду законопроєкту прозвучав ще один блискучий аргумент, який можна сформулювати коротко десь так: «Як ми вирішимо, хто з них патріот і кому ми можемо платити?». Здається, тут вже йдеться про подвійну дискримінацію щодо громадян з Донецької й Луганської областей. «Вибіркова солідарність» за територією проживання та до того, якщо територія «не та», ще й перевірка на патріотичність як обов’язковий фактор отримання пенсії.

Важко, правда, зрозуміти, як перевірити людину на патріотичність, бо ні наявність вишиванки, як показує практика, ні володіння українською мовою гарантувати нічого не можуть.

Тож зважаючи на все сказане вище, можливо, ми можемо очікувати від депутатів нових законопроєктів? Наприклад, одним із них може бути передбачено звільнення ВПО від сплати соціальних внесків — і хай утримують своїх батьків власним коштом. Ще один може фіксувати як норму виплату пенсій в нашій державі лише патріотам. Але тут не варто бути дріб’язковими та перевіряти на патріотичність лише пенсіонерів Донеччини, а всіх. Припускаємо, що результати такого тесту здивують багатьох, а Пенсійний фонд матиме значну економію бюджету.

Comments are closed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial