Потребуєте допомоги?Зв’яжіться з нами

Будувати не стіни, а мости: правозахисники презентували перелік дій, які допоможуть розв’язати проблеми ВПО

25.06.2019

Вирішення цілого ряду проблем внутрішньо переміщених осіб потребують виключно політичної волі, адже протягом останніх років дієві та зважені механізми розв’язання частини з них були запропоновані чинному Уряду представниками профільних громадських організацій. Тож той факт, що ситуація попри зусилля активістів лишається незмінною і права ВПО як громадян України продовжують порушувати свідчить виключно про небажання влади брати на себе відповідальність та дійсно щось змінювати.

Про це, а також про власні напрацювання щодо можливих шляхів поліпшення ситуації розповіли члени Коаліції громадських організацій, що опікуються правами внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та мешканців тимчасово окупованих територій, під час акції під стінами Кабінету Міністрів.

Крім того, організатори  заходу вибудували з цеглин, кожна з яких символізувала ту чи іншу проблему, умовну стіну, що на сьогодні вже відділила переселенців від інших громадян України, від держави та влади.

Тетяна Дурнєва, виконавча директорка ГО “Громадський холдинг “Група впливу”, нагадала, що подібна акція вже відбувалась у 2016 році. Тоді правозахисники протестували проти дискримінаційного порядку соціальних виплат для ВПО.
“Минуло три роки. Замість налагодження зв’язків з мешканцями тимчасово окупованих територій – драконівський порядок перевезення товарів та речей через лінію зіткнення. Замість соціального захисту постраждалих громадян – принизливі перевірки. Ми впевнені, що Кабмін може встигнути ухвалити необхідні проекти постанов, щоб побудувати міст у майбутню реінтеграцію замість того, щоб зміцнювати мур”, – наголосила Дурнєва.
До соціальної політики України щодо постраждалого від конфлікту населення прикута увага всього світу, зазначає юристка благодійного фонду “Восток-СОС” Ольга Аношкіна. За її словами, міжнародна спільнота постійно критикує державу за недолугі кроки та недоречні обмеження.

“Із 2014 року і до сьогодні ми маємо механізм виплати пенсій, за яким мешканці окупованих територій мають ставати на облік як переселенці. Це змушує людей отримувати довідки ВПО, навіть якщо вони не переїжджали, регулярно перетинати лінію зіткнення та наражатися на небезпеку. На жаль, нам доводиться чути про смерті пенсіонерів у чергах на пунктах пропуску”, – каже юристка.
Лишається невирішеним й питання компенсації за зруйноване внаслідок військових дій майно. Як наголосила Еліна Шишкіна, правова аналітикиня благодійного фонду “Право на захист”, лише на території, контрольованій урядом, уздовж лінії розмежування розташовано близько 20 тисяч пошкоджених або зруйнованих будинків. Частину з них було відновлено, і переважно за кошти самих власників.
Експертка додає, що за зруйновані будинки власники не отримали компенсацій досі:
“Навіть якщо вони позиваються до суду і отримують рішення на свою користь, ці рішення просто не виконуються. Щоб зрушити цю ситуацію, варто створити єдиний реєстр пошкодженого та зруйнованого житла, розробити методологію визначення ступенів пошкоджень, оцінки майна і, звісно, розробити процедуру виплати компенсацій постраждалим особам”.
Повага до прав і свобод допоможе зберегти контакт із мешканцями окупованих територій, вважає Ольга Куришко, юристка громадської організації “Крим-СОС”.

“Ми завжди говоримо про те, що найголовнішим завданням державної політики є підтримка контакту з громадянами, розуміння їхніх потреб та швидке реагування на них. Коли людина не може перевезти свої власні речі з окупованих територій, точніше може лише те, що дозволено законом, це навряд чи допомагає адаптації на новому місці чи будівництву мостів”, – підкреслює експертка.

Яскравою ілюстрацією того, про що говорили громадські активісти стала робота відомої художниці Алевтини Кахідзе, яку організатори використовували як візуалізацію наслідків бездіяльності влади. Історії Алевтини та її творчість стала відома на всю Україну після того, як її мама померла в черзі на КПВВ. Вона прямувала за пенсією. На малюнку було зображено міністра соціальної політики Андрія Реву, вислови якого про мешканців непідконтрольної території вже не один раз обурювали суспільство.

Наприкінці акції правозахисники передали звернення до Кабінету Міністрів та конкретних міністерств та презентували свій спільний “чек-лист”: перелік кроків, які необхідно зробити Уряду, аби вирішити принаймні найгостріші проблеми внутрішньо переміщених осіб. Проте, здається, ці рекомендації можуть стати в пригоді вже тільки новому складу Верховної Ради.

Comments are closed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial