Потребуєте допомоги?Зв’яжіться з нами

Майже з самого початку конфлікту найактуальнішою проблемою для переселенців стало отримання соціальних виплат та пенсій не за місцем реєстрації. Це питання було врегульовано постановою № 637 від 05 листопада 2014 року. Згідно з нею ці виплати здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою внутрішньо переміщеної особи. Надалі постановою № 365 від 08 червня 2016 року було впроваджено порядки призначення, відновлення, а головне, контролю за даними виплатами. З часом певна кількість переселенців змогли інтегруватись на новому місці проживання, придбали житло і оформили нову реєстрацію місця проживання. Як результат ця категорія осіб втратила можливість отримувати так звану адресну допомогу для переселенців, однак повністю позбутися статусу ВПО вони не могли. Та такий стан справ в першу чергу негативно відбився на пенсіонерах-ВПО: в базі виплат і нарахування пенсій вони значаться як переселенці і отримувати пенсії без обов’язкових перевірок і контролю за місцем свого фактичного проживання вони не мають змоги.

Саме з цією проблемою в червні 2018 року до офісу Слов’янського відділення БФ “Право на захист” звернулось подружжя з таких “екс-ВПО”. Вони вимагали визнання дій Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України протиправними в частині виплати пенсійного забезпечення їх як ВПО, у зв’язку з тим, що вони мають місце реєстрації на підконтрольній території України Слов’янського р-ну, Донецької області.

27.08.2018 року Слов’янським офісом було подано адміністративний позов до суду. В жовтні 2018 року, Донецьким окружним адміністративним судом було прийнято позитивне рішення, яким визнали дії Слов’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області протиправним в частині припинення пенсійних виплат з серпня 2017 року та зобов’язали поновити нарахування та виплатити заборгованість. Основною вимогою було довести, що подружжя не є ВПО та не може отримувати пенсійні виплати на підставі противоправних правових актів. Відмітка в паспортах подружжя щодо факту реєстрації в Слов’янському р-ні свідчить про те, що вони є місцевими мешканцями. В лютому 2019 року рішення суду набуло чинності – і начебто ніщо не перешкоджало розв’язання зазначеного питання.

Однак Слов’янське УПФУ відмовлялось в добровільному порядку виконувати прийняте рішення та продовжувало вважати подружжя внутрішньо переміщеними особами.

Ось що про подальший перебіг подій розповідає Дмитро Ганич, юрист БФ “Право на захист”: “Ми вимушені були діяти всіма засобами в межах правового поля та звернулись особисто до Начальника управління. В ході бесіди було запрошено начальника відділу призначення пенсії, начальника відділу юридичного забезпечення. З ними в присутності начальника управління пенсійного фонду ми розібрали рішення Донецького окружного адміністративного суду. Слід наголосити, що начальник юридичного забезпечення пенсійного фонду підтримав нашу точку зору щодо відсутності підстав вважати дане подружжя переселенцями та довів до відома начальника відділу можливість змінити умови нарахування та виплати пенсії, а саме – видалити особливість “переселенець” та вважати їх місцевими мешканцям, як прямо було зазначено у рішенні суду.”

Пізніше юристами БФ “Право на захист” було направлено запит щодо виконання рішення суду. В травні місяці ми отримали відповідь, де зазначалось, що “з матеріалів справи видалено особливість переселенець”. Раніше нарахований та введений у додаткову відомість борг за період з 01.08.2017 року, внесено у відомість разом з пенсією за червень 2019 року. Отже, якщо пенсійний фонд дотримує своїх обіцянок, подружжя “екс-ВПО”, зможе отримати заборгованость з серпня 2017 року у повному обсязі. Наразі вони отримують поточні пенсійні виплати без довідки переселенця.

Ця справа це велика перемога для тих, хто має реєстрацію на підконтрольній території України та нічим не відрізняється від інших громадян свого міста, але тривалий час на них було ярмо внутрішньо переміщеної особи, яке прямо дискримінувало особистість та дотримання конституційних прав громадян в цілому.

З даним рішенням можна ознайомитись за посиланням 

Comments are closed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial