Потребуєте допомоги?Зв’яжіться з нами

Національний міграційний Форум: міжнародні та національні правові інструменти, виклики та напрацювання.

17.03.2016

16 березня відбувся Національний форум з захисту прав людини в міграційному контексті, міжнародним та національним правовим інструментам, викликам та напрацюванням. Ініціатор заходу – Проект «Адвокація та підвищення спроможності Уряду у сфері міграції». Проект реалізується ВБФ “Право на Захист” спільно з Українською Гельсінською Спілкою з Прав людини.

Форум складвся з чотирьох тематичних підгруп. Кожна оцінювала ситуацію щодо конкретних проблем захисту чи окрему вразливу категорію, зокрема:

  • Законодавчі новели та шляхи врегулювання проблеми безгромадянства в Україні. Подальші практичні кроки.
  • Альтернативи міграційному ув’язненню. Міжнародні стандарти та практика. Чи працюватиме це в Україні?
  • Захист дітей біженців в контексті міжнародних зобов’язань України. Виконання Факультативного протоколу до Конвенції про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах.
  • Умови прийняття. Першочергові кроки України назустріч забезпеченню прав біженців та шукачів притулку в контексті Плану дій до Національної стратегії з прав людини.

Учасниками Форуму було визнано, що через суттєві прогалини чинного закону про біженців проблема захисту їхніх прав стає для України гострішою. Особливо при цьому страждають діти.

“За останніми даними, діти складають більше 50% від загальної кількості біженців та шукачів притулку, і питання неможливості захистити їхні права стоїть дуже гостро”, – говорить Дарина Толкач, менеджерка проекту “Адвокація та підвищення спроможності Уряду в сфері міграції”. Вона наголошує: якщо міграційне право в Україні ставиться під сумнів, то тоді ставиться під сумнів уся система європейських цінностей.

Представниця Офісу омбудсмена Аксана Філіпішина у свою чергу наголошує, що Україна раніше відмежовувалась від цієї сфери, а тепер змушена вирішувати проблеми, пов’язані з внутрішніми та зовнішніми конфліктами.

“Останнім часом законодавство змінилось та покращило певні процедури, але все одно ще лишаються проблеми, наприклад, пов’язані з діяльністю прикордонних служб. Але наголошу на тому, що коли йдеться про удосконалення законодавства в контексті захисту прав дітей біженців та шукачів притулку, Офіс Уповноваженого ВРУ з прав людини грає адвокаційну роль”, – говорить вона.

За словами фахівців, проблема міграції зараз стоїть гостро не тільки в Україні, а і в усьому світі, особливо в Європі, яка приймає у себе біженців із Сирії та Іраку.

“Якщо ви бачите, наскільки гостро зараз стоїть проблема міграції в Європі, то ви розумієте, що ми не можемо зупинитись у пошуках рішень цієї проблеми. Ми маємо розуміти та передбачати негативні наслідки, одним з яких є торгівля людьми. Однак ключовою проблемою залишається недотримання прав людини та відповідних прав біженців і шукачів притулку”, – відзначає представник Європейської Комісії Добромир Христов

“Зараз Європа переживає велику міграційну кризу. Найбільшу з часів закінчення Другої світової війни. у 1954 та 1961 роках Асоціацією Об’єднаних Націй було прийнято дві Конвенції, а Україна в свою чергу займається захистом біженців з 2002 року. Механізми, за якими ми працюємо мають позитивну оцінку Європейської комісії, однак це питання, скорше, загальної свідомості та необхідності думати про те, що ми робимо з цією проблемою надалі”, – наголошує президент ВБФ “Право на захист” Олександр Галкін.

На думку експертів, Україні слід розробити єдину стратегію та стандарти для захисту прав біженців.

Учасники відзначили продуктивність роботи у підгрупах та підвели підсумки. Були позначені рекомендації для органів державної влади та НКО. Для більш ефективного вирішення проблем, що накопичилися з реалізацією прав людини в міграційній сфері, була визнана необхідність посилювати діалог між державою та громадянським сектором.

Організатори форуму, також висловали стурбованість щодо зростання та поширення мови ворожнечі в українському суспільстві відносно біженців та шукачів притулку. Не повне та необ’єктивне висвітлювання подій у негативному руслі в медіа-просторі, що пов’язані з міграційними процесами в Україні, Європі та світі, має колосальний вплив на поширення ксенофобії в українському суспільстві. Недостовірна інформація та як наслідок – необізнаність призвела, у більшості випадках, до негативного ставлення суспільства та, навіть, деяких представників влади до проблем біженців та шукачів притулку. Необізнаність стала приводом для спекуляцій та маніпулювання громадською думкою.  Яскравим прикладом цього були нещодавні події навколо відкриття пункту тимчасового розміщення біженців.

Comments are closed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial