Потребуєте допомоги?Зв’яжіться з нами

У Києві відбувся перший в Україні ярмарок вакансій для біженців та шукачів захисту

18.03.2019

432 консультації для біженців та шукачів притулку з 31 країни, база резюме, яка налічує біля 480 пошукачів із Києва та Харкова, два дослідження ринку праці в Україні та низка пропозицій змін до чинного законодавства – такими виявилися результати року роботи проекту БФ «Право на захист» «Інноваційні шляхи інтеграції біженців та шукачів притулку в Україні». Їх презентували під час ярмарку вакансій, який БФ «Право на захист» провів спільно з порталом із працевлаштування rabota.ua.

Як зауважила Ілона Соловей, керівник проекту, його було започатковано навесні 2018 року з метою створення основи для майбутньої системної роботи з адаптації та інтеграції біженців та шукачів притулку, долучитися до якої мають і представники громадянського суспільства, і уряду, і приватного сектора: «Протягом року ми проводили дослідження ринку праці, потреб як наших бенефіціарів, так і потенційних роботодавців, аби виявити точки перетину інтересів та запитів обох сторін, – прокоментувала Ілона Соловей. – Зараз дуже важливо показати українському бізнесу потенціал біженців та шукачів притулку як трудового ресурсу, який дозволить розв’язувати питання кадрового голоду в певних сегментах ринку праці. Або, принаймні, зменшити кількість відкритих вакансій». Тож ярмарок став кінцевим етапом та наймасштабнішим заходом проекту, під час якого організатори підбили підсумки, презентували основні результати роботи та провели зустріч потенційних роботодавців та бенефіціарів.

Інтегрувати не можна залишити
Як доводять результати річної роботи експертів БФ «Право на захист», зусиль однієї чи декількох організації замало, аби успішно розв’язувати питання соціальної інтеграції біженців та шукачів притулку. На заваді стоїть багато чинників, найважливіший з яких – чинне законодавство, яке вже давно не відповідає вимогам сьогодення, не розв’язує суспільні проблеми, а швидше ускладнює ситуацію.
Тож не дивно, що одним з найбільш активних напрямів роботи проекту було надання юридичної підтримки та безпосереднього прямого консультування бенефіціарів з низки питань – в тому числі, й щодо працевлаштування. Як зазначила юрист проекту Світлана Бутенко, в таких консультаціях мали потребу не тільки бенефіціари проекту, але і їхні потенційні роботодавці. Адже для останніх процес працевлаштування таких осіб є незрозумілим і непрозорим – перш за все, точки зору нормативної бази.
Саме тому експертами з адвокації БФ «Право на захист» було проведено аналіз законодавства України в цій галузі та було розроблено пропозиції та проекти змін доцілої низки нормативних актів, зокрема до Наказу МВС № 469. Він є базовим документом, що регулює взаємовідносини між шукачами притулку та Державною міграційною службою (ДМС), яка впроваджує державну політику у сфері міграції. В співпраці з іншими організаціями та офісом Уповноваженого Верховної ради з прав людини було розроблено проект змін до наказу Міністерства фінансів України «Про внесення змін до положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків». Але, як наголосила Анастасія Бондаренко, експерт з адвокації БФ «Право на захист» , зміна цієї системи – це питання не одного року. І залучатися до цього процесу має не тільки держава, але й суспільство, бізнес, які, насправді, так само як і біженці та шукачі притулку, виграють від успішного розв’язання цього питання.
Аби вже сьогодні полегшити діалог між бізнесом та потенційними пошукачами – біженцями та шукачами притулку – в проекті працював спеціаліст, який надавав консультації бенефіціарам з питань працевлаштування. «Протягом періоду роботи нашим бенефіціарам було надано понад 200 індивідуальних та телефонних консультацій, – розповіла Валерія Михалко, бізнес-консультант проекту. – Ми забезпечували супровід на співбесідах, надавали інформацію щодо написання резюме тощо».

Ярмарка вакансій – перший крок назустріч

Проте найважливішим досягненням проекту, на думку його керівника, є увага роботодавців, яку вдалось привернути до питання працевлаштування біженців та шукачів притулку. «Звісно, ми розуміємо, що це тільки початок – перші кроки, – говорить Ілона Соловей. – Проте саме вони є найважчими. Рада, що нам вдалось започаткувати цей діалог, знайти тих, хто відгукнувся та підтримав нас».
Однією з таких організацій стала rabota.ua, яка забезпечила інформаційну підтримку та на базі якої – в ПроHR Hub – і відбувся ярмарок вакансій.
«Вважаємо, що сьогодні важливо розповісти роботодавцям про потенціал біженців та шукачів притулку. Часто ці люди мають вищу освіту та можуть запропонувати нашій країні високу експертизу, але їм важко працевлаштуватися через недостатню поінформованість роботодавців, – відзначає Анна Соловйова, HRBP rabota.ua. – Проте вони хочуть бути потрібними тут, забезпечувати свої родини. Ми, зі свого боку, хочемо надати їм додаткову можливість, допомогти соціалізуватися в новій державі».
Окрім підтримки заходу, rabota.ua планує допомагати таким пошукачам долати чи не основну перешкоду при працевлаштуванні – мовний бар’єр.
«Часто такі кандидати ще не можуть писати українською або російською, а отже, їм складно розмістити резюме, – коментує Анна. – Ми запропонували провести навчання для таких людей, допомогти їм заповнити форму для створення резюме на нашому сайті та стати більш доступними для роботодавців».

І першим кроком назустріч один одному для роботодавців та пошукачів став, власне, ярмарок вакансій. Подія доволі звичного для нас формату для представників такої цільової аудиторії в Україні відбулася вперше. Після підбиття підсумків проекту та короткої презентації з боку національних громад біженців та шукачів притулку роботодавці мали нагоду презентувати свої можливості потенційним пошукачам, розповісти про себе та відкриті вакансії, ознайомитися з резюме учасників.

Тож сподіваємося, що цей захід стане доброю традицією, діалог продовжиться – та, найголовніше, ті, хто цього потребує, знайдуть свою роботу, роботодавці – працівників, а українська громада поповниться людьми, які змогли реалізувати потенціал та бути корисним суспільству та державі.

Comments are closed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial