Потребуєте допомоги?Зв’яжіться з нами
08.08.2019

Історія Валентини Олександрівни
Валентина Олександрівна, внутрішньо переміщена особа, звернулася за правовою допомогою до маріупольського офісу БФ «Право на захист» щодо виплати сум пенсій за минулий період.
До серпня 2014 року жінка мешкала в м. Макіївка, але бойові дії змусили її покинути місце проживання — тож вона переїхала на контрольовану урядом України територію (КУУТ). Пані Валентина розповіла, що в січні 2018 року, після того, як їй встановили групу інвалідності, вона звернулася до УПФУ із заявою про призначення пенсії за інвалідністю. Процес розгляду та оброблення документів тривав півроку. Із серпня 2014 року Валентина жодного разу не перетинала лінію зіткнення.
У вересні 2018 року жінка отримала першу виплату пенсії, та лише за один місяць – за вересень 2018 року. Але відкритим лишалось питання виплати їй УПФУ боргу за період із січня по серпень 2018 року.
Тож саме тому жінка і звернулась по допомогу до БФ “Право на захист”.
За її справу взявся наш колега — адвокат Сергій Галемський. Він супроводжував клієнтку на кожному етапі захисту прав: досудовому зборі документів, складанні позову до суду, представництві інтересів клієнтки в суді та у виконавчому провадженні.

Адвокат розповідає: «Після отримання рішення суду, яке набуло законної сили, посадові особи УПФУ не поспішали його виконувати. Свої дії вони мотивували тим, що не є розпорядниками бюджетних коштів».
Невиплату заборгованості з пенсії УПФУ обґрунтувало відсутністю окремого порядку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».
Адвокат Сергій Галемський запропонував Валентині Олександрівні, яка була вже у відчаї, доволі нестандартне рішення.
Так,  до відділу Національної поліції була подана заява про притягнення до кримінальної відповідальності працівників УПФУ, які безпідставно не виплачують пенсійні виплати. На підставі виконавчого листа було відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення суду. А на адресу ПФУ було спрямовано скарги на бездіяльність працівників УПФУ.
«Після проведення всіх цих дій УПФУ в серпні 2019 року все ж виплатили Валентині Олександрівні заборгованість із пенсійних виплат за період із січня по серпень 2018 року в повному обсязі, – говорить Сергій Галемський. – Подібних історій у нашій практиці дуже багато. Переселенці, не впадайте у відчай, ви не одні, обстоюйте власні права!».

Післямова
Сергій Галемський, адвокат маріупольського офісу БФ «Право на захист»
50 млн грн – саме стільки коштів закладено до бюджету Пенсійного фонду України (далі – ПФУ) у 2019 році на «погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду». Іншими словами – на повернення законних пенсій людям, які були позбавлені цих виплат і змогли через суд довести власне право на них. Даних про загальну заборгованість із пенсій ПФУ не публікує. За різними даними, ця цифра може сягати декількох десятків мільярдів гривень.
Захищаючи права внутрішньо переміщених осіб (ВПО), суди ухвалюють рішення про зобов’язання УПФУ виплатити пенсію за минулий період, утім держава не поспішає повертати ці борги. Невиконання судових рішень УПФУ мотивують відсутністю фінансування або вимогами п. 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою КМУ №365 від 8.06.2016 (до якого були внесені зміни Постановою №335 від 2018 року), «суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України».
Але сам порядок досі не розроблений. А навіщо його розробляти, якщо не збираєшся виплачувати заборгованість із пенсійних виплат ВПО! Набагато легше ділити громадян України, пенсіонерів, на тих, хто має реєстрацію місця проживання на контрольованій урядом України території, та на пенсіонерів із числа внутрішньо переміщених осіб.
У своїх намаганнях зекономити коштом найменш захищених громадян – пенсіонерів з-поміж ВПО та мешканців неконтрольованої урядом України території (НКУУТ), уряд вкотре перетнув межу законності, створивши умови для порушення прямої норми Конституції України про обов’язковість судового рішення та обов’язковість його виконання.
Чому виникає заборгованість з виплати сум пенсій? Адже Конституція та закони України не ділять громадян України за такою ознакою, як реєстрація місця проживання. Припинення та невиплата пенсії здійснюється непрозоро, із надуманих причин: через зміну пенсіонером-ВПО місця обліку, місця проживання (у тому числі в межах одного району або району міста), через перевищення терміну перебування на НКУУТ або недостовірні дані системи «Аркан», у зв’язку з проведенням верифікації чи з інших причин. Люди, які втратили майже все (домівки, здоров’я, майбутнє) через конфлікт на сході України, позбавлені ще й своїх конституційних прав на пенсійне забезпечення.
Населення країни, його здоров’я, життя, безпека, честь, гідність і недоторканість є найвищою соціальною цінністю. При цьому держава не повинна бути пасивним спостерігачем за втіленням прав та свобод її громадян, а активним учасником їхньої реалізації. Держава може називатися соціальною тільки тоді, коли вона забезпечує своїм громадянам достойний рівень життя на основі матеріальної забезпеченості на рівні стандартів сучасного розвитку суспільства та людини, а не розподілом громадян за ознакою реєстрації місця проживання.

Соціальний захист населення, з одного боку, є функціональною системою напрямків, за якими її здійснюють, а з іншого – це система інститутів, які забезпечують її виконання. Тобто, на збій функціональної системи може впливати ціла низка факторів, які представляють собою проблемні аспекти стримування ефективного соціального захисту, тому потрібно знайти оптимальні шляхи їх вирішення.

Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист (абзац 2 ст. 1 ЗУ Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні).

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах:
– особи з інвалідністю I групи – 100 відсотків пенсії за віком;
– особи з інвалідністю II групи – 90 відсотків пенсії за віком;
– особи з інвалідністю III групи – 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону.
Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах:
– особи з інвалідністю I групи – 100 відсотків пенсії за віком;
– особи з інвалідністю II групи – 90 відсотків пенсії за віком;
– особи з інвалідністю III групи – 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону.

Comments are closed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial