Співробітники БФ «Право на захист» під час регулярного моніторингу умов перетину лінії зіткнення через КПВВ не тільки надають консультації, але й фіксують як позитивні, так і негативні практики у роботі КПВВ.
Так, 22 вересня під час моніторингового візиту на КПВВ «Майорське» надійшли скарги від людей про вилучення співробітниками ДФСУ товарів, що не входять до переліку дозволених для перевезення через лінію зіткнення відповідно до Наказу МінТОТ №39, а саме: чай, кава, гриби, виноград, мед тощо. Переважну більшість конфіскованих у людей товарів склали чай та кава. Співробітники ДФСУ коментувати причини запровадження більш ретельного догляду речей та вилучення зазначених товарів відмовилися.
Нагадаємо, відповідно до Наказу МінТОТ № 39 від 24.03.2017 одна особа може перевезти через лінію зіткнення товари, сумарна вартість яких не перевищує 10 000 гривень та сумарна вага яких не перевищує 75 кг. Також цим Наказом МінТОТ визначив перелік харчових товарів, які дозволяється перевозити через лінію розмежування. Проте одразу після оприлюднення Наказу правозахисники неодноразово звертали увагу на його недосконалість, зокрема, особливе занепокоєння викликав той факт, що перелік не включає багато розповсюджених та звичних продуктів, зокрема, чай та каву. Вже тоді представники громадських організацій попереджали, що це може призвести до чергових складнощів під час перетину лінії розмежування.
З першого дня набуття чинності Наказу № 39 моніторингова служба БФ «Право на захист» відстежує його впровадження і впевнено констатує: складнощів із перевезенням харчових продуктів, навіть тих, які не включені до Переліку МінТОТ, не має. Подорожуючі до НКУУТ або в зворотньому напряму можуть провозити звичайні харчові продукти, включно з такими звичними для раціону українців чаєм та кавою. Головні вимоги фіскалів стосуються ваги (не більш ніж 75 кг на особу), вартості (не дорожче за 10 000 грн) та мети (для власного споживання). Тож події, які мали місце на КПВВ Майорське 22 вересня, стали неприємною несподіванкою для всіх.
Під час наступних візитів моніторингової служби БФ «Право на захист» до КПВВ «Майорське», які відбулися 26 та 29 вересня, вилучення працівниками фіскальної служби товарів, що не входять до переліку дозволених для переміщення через лінію зіткнення, зафіксовано не було.
Здебільшого подорожуючі повідомляли, що вже чули про вилучення товарів, які не ввійшли до Наказу №39, і тому не везли їх із собою. Проте люди активно цікавилися питанням дозволених для перевезення товарів у представників фіскальної служби, читали інформацію на стендах біля виїздів до НКУУТ. Наразі співробітник ДФСУ, який працює на КПВВ «Майорське», повідомив, що у своїй роботі вини керуються тим, що одній особі для забезпечення її потреб на період поїздки дозволено перевезти 1 пачку чаю або кави. Зазначимо, що такі дії не регламентовані нормативно-правовими актами.
«Ситуація, аналогічна до тієї, що сталася 22 вересня через відсутність зазначених продуктів у Наказі МінТОТ №39, може повторитися у будь-який момент, – підкреслила
Юлія Кубанова, координатор з питань захисту БФ «Право на захист». – Ми ще раз звертаємо увагу на недосконалість наведеного у Наказі №39 переліку дозволених для перевезення харчових продуктів та закликаємо його доопрацювати. Зрозуміло, створити вичерпний перелік усіх можливих продуктів, які б не були не заборонені до споживання через свої харчові властивості, завдання не просте. Саме тому на думку осіб, які регулярно перетинають лінію розмежування через діючі КПВВ, доцільніше було б запровадити вичерпний перелік заборонених для переміщення продуктів замість існуючого переліку дозволених. Такий підхід до контролю за обігом продуктів буде свідчити про повагу до харчових вподобань людей, які перетинають лінію зіткнення, а також призведе до розуміння усіма учасниками процесу перетину КПВВ норм та вимог і буде сприяти запобіганню причин корупції з боку перевіряючих на КПВВ».
Наразі результати регулярного моніторингу всіх 5 діючих КПВВ, який здіснюють монітори БФ «Право на захист», дозволяє стверджувати, що проблема вилучення працівниками ДФСУ товарів, що не входять до переліку дозволених для переміщення через лінію розмежування, була зафіксована лише на КПВВ «Майорське».
У разі якщо ви або ваші родичі стикнулися із не дозволом з боку співробітників фіскальної служби перевозити харчові продукти під час перетину КПВВ або їх вилученням, будь ласка, повідомте нам за телефонами інформаційної лінії:
+38 (098) 597 64 72
+38 (099) 507 50 90
+38 (063) 496 80 88
Поділитися