Особі без громадянства загрожує затримання напередодні впровадження процедури визнання ОБГ

March 31, 2021

До БФ «Право на захист» звернувся чоловік, країна походження якого – Грузія, яка не визнає його своїм громадянином. Цей чоловік чекає на процедуру визнання особою без громадянства. Йому загрожує затримання та поміщення до Пункту тимчасового перебування іноземців та ОБГ (ПТПІ).

У січні 2021 року територіальним підрозділом ДМС щодо нього було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження. На жаль, вчора апеляційний суд підтримав сторону міграційної служби та постановив виконання цього рішення. Разом з цим, факт відсутності в людини громадянства його країни походження не є таємницею, Міграційна служба зазначила про це у рішенні. Цей факт також було враховано судом. 

Оскільки повертатися чоловікові нікуди і він не може це зробити без документів, йому загрожує затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України. Чоловік звернеться із заявою про визнання особою без громадянства щойно постанова Уряду «Про деякі питання визнання особою без громадянства» від 24 березня 2021 року набере чинності. Однак, чи вбереже це його від обов’язку виконання рішення про примусове повернення та подальше поміщення до ПТПІ? Адже він змушений порушувати правила перебування на території України і, попри бажання, просто не здатний виконати рішення про примусове повернення.

У чоловіка є дружина, донька і сестра, всі мають громадянство України. Родина очікує на отримання ним офіційного статусу особи без громадянства. Процедура стане доступною зовсім скоро, що з високою долею ймовірності станеться в найближчі декілька тижнів. 

Детальніше про процедуру визнання особою без громадянства можна ознайомитись у відео та матеріалі.

Вже неодноразово юристи БФ «Право на захист» наголошували на тому, що затримання ОБГ та продовження строків тримання таких осіб в ПТПІ має відбуватися лише в крайньому випадку, коли це є необхідним, після того як усі альтернативи (починаючи з найменш обмежувальних) вичерпані. Для того, аби визначити, чи є затримання необхідним і пропорційним, безгромадянство слід виявляти в момент прийняття рішення про затримання та на постійній основі переглядати строк затримання.

Іншими словами, якщо вже відомо, що людина не має громадянства і її затримання не призведе до ідентифікації та видворення, то у такому затриманні немає жодного сенсу. Натомість людину позбавлено волі тоді, коли від неї нічого не залежить.Більше про випадки непропорційного затримання ОБГ та продовження строків затримання, коли це не було необхідним, можна знайти на сторінці 26 звіту НУО «Дотримання прав біженців, шукачів притулку та осіб без громадянства»