Без громадянства: Україна cтала 21-ю країною в світі і 15-ю — в Європі, яка має окрему процедуру визнання ОБГ

30 червня благодійний фонд «Право на захист» (далі — Фонд) провів пресконференцію «Перші результати впровадження процедури визнання особою без громадянства». Під час заходу учасники обговорили стан впровадження нової процедури визнання особою без громадянства (ОБГ); досвід адвокатів Фонду в наданні безоплатної правової допомоги; проблеми осіб без громадянства, які проживають в Україні без документів; а також способи розв’язання цих проблем за допомогою нової процедури.

Захід відбувся за підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Кароліна Ліндхольм Біллінг, Представниця УВКБ ООН в Україні, зазначила:

Пані Ліндхольм Біллінг привітала активну роботу України щодо поліпшення натуралізації осіб без громадянства. І наголосила, що законопроєкт 5630 разом із процедурою є одним із визначних кроків нашої держави, здійснених, щоби відповідати цілям сталого розвитку ООН (Ціль 16.9: Надання документів, що посвідчують особу, усім особам, що проживають на території України до 2030 року) та Глобального плану ООН із подолання безгромадянства (Дія 6: Надання документів і статусу мігрантам, які не мають громадянства, та допомога їм у натуралізації).

За словами заступниці президента БФ «Право на захист» Надії Ковальчук, дуже важливо, що Фонду вдалося на одній платформі зібрати всіх, хто дотичний до запровадження в Україні процедури визнання особою без громадянства:

Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства» 16 червня 2020 року. У липні того ж року він набув чинності. Пізніше, у березні 2021 Постановою № 317 КМУ були визначені документи й механізми, необхідні для запровадження процедури.

За інформацією Державної міграційної служби (ДМС), першу заяву про визнання особою без громадянства було прийнято на початку травня 2021 року. На сьогодні ж прийнято майже 200 таких заяв, за якими проводяться визначені законодавством перевірки.

Наталія Науменко, перша заступниця Голови ДМС України сказала, що шлях до врегулювання питання безгромадянства був непростим:

Пані Науменко висловила сподівання, що тепер ДМС і партнерам вдасться допомогти щонайбільшій кількості осіб дізнатися про процедуру визнання ОБГ та скористатися нею:

Особливу актуальність проблеми безгромадянства підкреслив голова Комітету Верховної Ради України з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Дмитро Лубінець:

За весь час роботи проєкту БФ «Право на захист» надав допомогу більш ніж 1200 особам, з них 305 осіб вже підтвердили громадянство, а 415 осіб отримали свідоцтва про народження (84 з них – уперше). 

За понад місяць із дня подання першої заяви, бенефіціари з допомогою адвокатів проєкту із допомоги особам без громадянства подали 23 заяви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: