Прокинувся зранку, заварив запашну каву та дізнався, що помер... за документами.

7 лютого 2022

Прокинутися зранку, заварити каву та дізнатися, що ти помер! На щастя, тільки згідно з документами. З такою дивною і водночас моторошною проблемою до Благодійного фонду «Право на захист» звернувся Денис у листопаді минулого року.

Передмова: Як Денис дізнався про факт власної смерті

Денис пояснив, що мешкає на території тимчасово окупованого Донецька. Розповів, що з колишньою дружиною в нього триває спір щодо його участі у вихованні їх спільної дитини, і тому він періодично моніторив веб-портал «Судова влада України» задля розуміння, які нові справи були ініційовані проти нього. Таким чином, несподівано для себе з’ясував, що колишня дружина звернулася до одного з районних судів м. Маріуполя із заявою щодо визнання факту його смерті. Мотиви такого вчинку колишньої дружини Денису невідомі, але він вважає, що це було зроблено лише для того, щоб у неї з’явилася можливість вільно перетинати з дитиною державний кордон України в будь-якому напрямку. Ось, що Денис розповів адвокату фонду:

«Ви навіть собі не уявляєте, як я був вражений. 5 листопада рано вранці я прокинувся, заварив запашну каву та вирішив перевірити, чи є якась нова цікава для мене інформація на веб-порталі судової влади України. Моя колишня дружина до цього часу через свого адвоката вже двічі зверталася до різних судів України з різними позовами. Один стосувався розірвання нашого шлюбу, другий – надання дозволу на перетин кордону нашій дитині без мого дозволу. Усі справи були вже розглянуті. Я давно планував подивитися на цьому веб-порталі, чи є якась нова інформація. І ось я заходжу на веб-портал до пошукової системи, вводжу дані про себе і бачу, що є нова справа, по якій 3 вересня 2021 року прийняте рішення про встановлення факту моєї смерті. Перша думка: «Дениска, невже це ти помер?!» 

Як довести, що ти не помер, якщо документи говорять інше?!

Зважаючи на те, що в Дениса був наявний кваліфікований цифровий підпис, він мав змогу зареєструватися в підсистемі «Електронний Суд» та отримав можливість ознайомитися з судовим рішенням. Він переконався, що воно дійсно ухвалене і стосувалося визнання факту саме його нібито смерті. Також Денис отримав можливість ознайомитися з усіма додатками, тобто копіями документів, які долучалися його колишньою дружиною до заяви про встановлення факту смерті. 

Денис надав усі наявні в нього матеріали та інформацію, які стосувалися цього комічно-кримінального питання, яке, втім, суттєво могло вплинути на можливість реалізації чоловіком повного обсягу його прав та інтересів. Бо якщо факт його смерті був вже зареєстрований в органах реєстрації актів цивільного стану, а як з’ясувалося пізніше, так і було, то такі обставини могли суттєво негативно вплинути на життя Дениса: для будь-яких правовідносин з іншими людьми чи державними органами він юридично не існував!

Регіональний адвокат Благодійного фонду «Право на Захист» Вячеслав Стасюк узгодив з Денисом перелік підготовчих дій. Після цього Денис, знаходячись у місті Донецьку, почав з’ясовувати, як могли бути видані його колишній дружині лікарське свідоцтво про смерть, довідка про причину смерті, свідоцтво про смерть. Денис шляхом звернення із запитами до місцевих медичних установ та де-факто органів реєстрації актів цивільного стану з’ясував, що всі документи, копії яких колишня дружина надала до суду задля встановлення та доведення факту його смерті, дійсно оформлювалися на тимчасово окупованій території, але оформлювалися різними установами та щодо факту смерті інших дійсно померлих осіб.

Після отримання від Дениса всіх підтверджуючих документів та оригіналу угоди про надання йому правової допомоги, Вячеслав Стасюк  приступив до підготовки апеляційної скарги на рішення суду.

12 січня 2022 року Донецький апеляційний суд, розглянувши апеляційну скаргу по справі, ухвалив постанову, якою задовольнив апеляційну скаргу, рішення Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 03 вересня 2021 року скасував, а заяву колишньої дружини Дениса про встановлення факту його смерті залишив без задоволення.

Юридичний коментар адвоката БФ «Право на захист» Вячеслава Стасюка

Фахівці юристи та багато інших звичайних громадян знають, що ще в 2016 році законодавці та органи державної виконавчої влади спробували максимально спростити процедуру встановлення фактів смерті чи народження на тимчасово окупованих територіях України; зокрема була максимально спрощена сама процедура судового розгляду таких справ та їх виконання, навіть не потрібно чекати набрання судовими рішеннями законної сили, щоб отримати в органах реєстрації актів цивільного стану відповідних свідоцтв про смерть чи народження.

Але приклад Дениса яскраво свідчить про те, що потрібно уважно вивчати документи, які подаються до суду, навіть якщо це робить адвокат, який представляє певну особу. Можливо все ж таки настав час для того, щоб узагальнити судову практику та чітко визначити перелік доказів, на підставі яких можна приймати рішення по таких категоріях справ, зокрема  фотознімки з кладовища чи можливо свідоцтва про поховання.