На жаль, за вашим запитом нічого не знайдено, ви можете пошукати інше ключове слово, або звернутись до нас із вашим запитанням через форму зворотнього зв’язку
До юристів нашої організації вже неодноразово зверталися переселенці, які зареєстровані як фізичні особи-підприємці (далі – ФОП) і після переміщення з непідконтрольних територій не здійснювали ніякої діяльності. ФОП-переселенці задаються питанням – чи повинні вони платити податки за цей період або ж вони мають право цього не робити. Відповідь на це питання дає правової аналітик БФ “Право на захист” Олена Виноградова.
Відповідь на питання залежить від двох чинників. По-перше, до якої групи ФОП належить особа (I, II, III, IV). Більшість ФОП належать до III групи. По-друге, за якою системою оподаткування ФОП сплачує податки та збори (загальна чи спрощена).
Те, що кожен ФОП зобов’язаний платити, ділитися на податки і єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ). Хоча вони і сплачуються в одну податкову, але це два різних платежі, тому не варто їх плутати.
При цьому кожен ФОП зобов’язаний подавати декларації до податкової з частотою, яка залежить від того, на загальній він системі оподаткування чи на спрощеній.
Тобто ФОП повинні піклуватися про те, щоб вчасно сплачувати податки та ЄСВ, а також подавати декларацію.
Тепер докладніше про те, що і як працює. Це буде легше уявити за допомогою Таблиці 1.
[vc_single_image image="2426"]За неподання або несвоєчасне подання декларації сплачується штраф у розмірі 170 грн. (якщо це 1й раз) або 1020 грн. (Якщо протягом року платника вже штрафували за такі речі).
Міністерство доходів і зборів України листом від 07.07.2014 № 16042/7 /99-99-19-03-02-17 надало роз’яснення щодо перенесення граничних строків подання податкової декларації та незастосування штрафних санкцій протягом таких строків для підприємців з непідконтрольних територій. Для цього потрібно було протягом 30 днів з моменту переміщення подати відповідну заяву до податкової за новим місцем проживання у довільній формі з коротким і чітким обґрунтуванням підстав звільнення від відповідальності, а також надати свідчення Торгово-промислової палати про наявність обставин непереборної сили.
З податками все більш-менш зрозуміло. Якщо ви не вели підприємницьку діяльність і вам не надходили доходи від неї на банківський рахунок, відповідно, вам не потрібно нічого платити, жодних штрафних санкцій за це не передбачено.
З ЄСВ ситуація інша. Якщо ви були на загальній системі оподаткування, то у вас все в порядку (як і у випадку з податками), тобто ви не повинні сплачувати ЄСВ.
Якщо ж ви були на спрощеній системі, то все трохи складніше. За загальним правилом, ви повинні платити ЄСВ раз на квартал у сумі, що дорівнює сумі ЄСВ за кожен місяць кварталу. Для ФОП мінімальний ЄСВ до 2016 року становив 34,7% від розміру мінімальної зарплати. З 01.01.2016 року ставка ЄСВ знижена до 22% (для всіх категорій платників) (Таблиця 2).
[vc_single_image image="2428"]За несплату ЄСВ нараховується штраф і пеня у розмірі 0,1% від суми несплати за кожний день прострочення.
Однак є одне але! 15.10.2014 р. набрав чинності Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, згідно з положеннями якого платники ЄСВ з непідконтрольних територій Донбасу на період з 14 квітня 2014 до закінчення антитерористичної операції, військового або надзвичайного стану звільнялися від сплати ЄСВ. Для цього платник єдиного внеску повинен був подати відповідну заяву до податкової за місцем нового проживання у довільній формі не пізніше ніж 30 календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
При цьому відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені за несплату ЄСВ в період з 14 квітня 2014 до закінчення антитерористичної операції, не застосовувалися б до таких платників. А недоїмка ЄСВ була б визнана безнадійною та підлягала б списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.
АЛЕ! з 01.01.2016 року це виключення для жителів Донбасу про звільнення від сплати ЄСВ було скасоване. З цього моменту порядок сплати ЄСВ для жителів непідконтрольних територій став загальним (таким, як і для інших громадян).
Враховуючи вищесказане, можна з упевненістю говорити про те, що ніхто не має законного права не платити податки та загальнообов’язкові платежі. Є випадки, коли їх оплату держава дозволяє відстрочити, списує та/або скасовує штрафні санкції за їх несплату або несвоєчасну сплату тощо. Стосовно ФОП з непідконтрольних територій Донбасу такі винятки були представлені з питань подання звітності та сплати ЄСВ, але з певними застереженнями і термінами дії цих винятків. Що ж стосується податків, то тут діє загальне правило: ФОП повинні сплачувати їх лише у разі наявності доходів від підприємницької діяльності.
Олена Виноградова, правовий аналітик БФ “Право на захист”
Юридична Газета