Як відновити виплату щомісячної адресної допомоги ВПО

14 лютого 2017

Що робити переселенцям, яким припинили виплату щомісячної адресної допомоги ВПО? Рекомендації надає юрист БФ «Право на захист» Дар’я Заярна. В умовах постійного оновлення законодавства у внутрішньо переміщених осіб все частіше виникає питання, як захистити своє, гарантоване Конституцією України, право на соціальний захист, і передусім, на отримання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі – на оплату житлово-комунальних послуг. На сьогоднішній день все більше переселенців стикаються із проблемою поновлення виплати адресної допомоги, яку було припинено за рішенням органів соціального захисту населення або комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО. «Нажаль, жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов’язкове інформування внутрішньо переміщених осіб ні про факт, ні про підстави припинення виплати щомісячної адресної допомоги взагалі, – розповідає Дар’я Заярна, юрист БФ «Право на захист». – Тож після затримки виплати допомоги переселенцю слід невідкладно звернутися до органу соціального захисту населення, в якому він перебуває на обліку, із заявою про отримання інформації щодо причин невиплати допомоги. Тільки маючи письмову відповідь органу соціального захисту населення, можна буде говорити про правомірність припинення виплати адресної допомоги». Власне, на сьогоднішній день виплату адресної допомоги може бути припинено у разі:
  • подання уповноваженим представником сім’ї заяви про припинення виплати грошової допомоги;
  • надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім’ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії розмежування, але фактично не працюють;
  • зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи;
  • виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги;
  • відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати.
Отже, якщо під час прийняття рішення про припинення виплати адресної допомоги жодна з визначених підстав не матиме місця, таке рішення можна буде оскаржити у судовому порядку. Але перш ніж звертатися до суду, необхідно зібрати достатню кількість доказів. «Паспорт, довідка про взяття на облік платника податків, довідка про взяття на облік ВПО, рішення про припинення виплати щомісячної адресної допомоги – це мінімальний, однак не вичерпний перелік тих документів, який необхідно буде надати суду. Все буде залежати від обставин конкретної справи, а вони, як засвідчує практика, бувають вкрай різними», – наголошує Дар’я Заярна. Щоправда, за словами юриста, виплату грошової допомоги може бути поновлено і без звернення до суду, однак виключно у випадку, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім’ї повідомить орган соціального захисту населення про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги. За всіх інших обставин внутрішньо переміщеній особі доведеться захищати порушене право в судовому порядку. Про безоплатну правову допомогу, будь ласка, звертайтеся до офісів БФ «Право на захист».