Українські підходи до справедливого та сталого миру: БФ «Право на захист» провів міжнародну конференцію в Києві

27 липня 2023

Не буде миру без справедливості! Під таким гаслом у Києві відбулась конференція «Українські підходи до справедливого та сталого миру», яку організував Благодійний фонд «Право на захист» у партнерстві зі Спільнотою практиків діалогу за підтримки United States Institute of Peace.   

На заході зібрались представники українського громадянського суспільства, а також члени міжнародних організацій, які працюють у сфері розбудови миру. Близько 150 учасників з України, США, Норвегії, Канади, Німеччини та інших країн приєднались до конференції онлайн та офлайн. 

Актуальність теми полягає в тому, що більшість підходів до розбудови миру походили з контексту громадянських війн, втілюючи підходи компромісу, розподілу влади та заходи перехідного правосуддя. Однак, ці підходи є непридатними для застосування в контексті міждержавного загарбницького конфлікту. Тому сталі парадигми та ідеї потребують переосмислення.

На панельних дискусіях обговорювалась робота з українськими переселенцями в ЄС, єдність у громадах, в тому числі на звільнених територіях, посилення соціальної згуртованості та єдності через мистецтво та медіа. Основний акцент спікери зробили на принципах гнучкості в управлінні конфліктами, а також на роботі з важкими психологічними станами протягом періоду війни і після неї. 

Наталя Проскуренко, координаторка напряму соціальної згуртованості та порозуміння в Україні БФ “Право на захист”. 

 «Безмежно вдячна можливості зібрати та організувати в одному просторі колег, які займаються розбудовою миру в Україні. Від того, наскільки ефективно Україна зможе відновити і зміцнити «суспільну тканину» відносин між людьми і державою, інтегрувати ВПО та ветеранів війни, реінтегрувати людей, які проживають на деокупованих територіях, і тих, хто переміщений за кордон залежатиме якість миру в українському суспільстві на роки вперед».

Учасники представили підсумки проєктів та ініціатив з встановлення миру, що були впроваджені на різних рівнях, а також дослідили можливості співпраці для покращення спільних результатів.