Зробити пожертву
Укр / Eng
04.12.18

У зв’язку зі збройною агресією серйозних порушень прав людини зазнають не тільки ті громадяни, що мешкають на окупованих територіях, непідконтрольних Україні, порушень базових прав та дискримінації зазнають і переселенці, що покинули свої домівки через збройний конфлікт на Донбасі та анексію Криму. Це здебільшого пов’язано з державним регулюванням доступу ВПО до конституційних прав, зокрема на пенсію, соціально-економічних і виборчих прав, захисту прав на зруйноване та пошкоджене під час конфлікту майно. На цьому наголосила Дарина Толкач, адвокаційний координатор БФ «Право на захист», під час форуму «70 років Загальній декларації прав людини: порядок денний для України».

За її словами, поточні механізми доступу до пенсій та соціальних виплат для осіб, що постраждали від конфлікту унеможливлюють прозорий та адекватний облік ВПО, проведення оцінки потреб переселенців, та як результат, не дозволяє сформувати комплексну та реалістичну державну політику для задоволення потреб та захисту прав ВПО. «Інша велика проблема полягає в тому, що переселенці не мають можливості голосувати на місцевих виборах. Отже, вони не можуть впливати на формування регіональних політик, органи місцевого самоврядування не враховують їхні інтереси під час формування своїх стратегій розвитку», – зазначила Дарина Толкач.

Правозахисниця каже, що довідка ВПО не наділяє людину окремим статусом, а виключно реєструє факт переміщення. Відтак, вважаючи ВПО статусом, держава сама наділяє себе правом вирішувати, які права надавати цим людям, а які обмежувати. Це одна із базових проблем, що призводить до невиконання Україною вимог Керівних принципів ООН із питань внутрішнього переміщення.