БФ «Право на захист» провів національний круглий стіл на тему «Діти, евакуйовані за кордон: шлях додому»

18 серпня в Києві БФ «Право на захист» провів національний круглий стіл на тему «Діти, евакуйовані за кордон: шлях додому», підготовлений у рамках проєкту «Захист життів за допомогою інтегрованої багатосекторальної підтримки» – цей проєкт реалізується Консорціумом Захисту України, координованим Save the Children, та за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA).

Цей захід є шостим в межах проєкту. Окрім нього були проведені такі круглі столи:

  1. «Великі проблеми маленьких українців, які мають вирішити дорослі» (м. Львів, 27 січня 2023 року).
  2. «Діти в умовах війни – дорослі з дитячими очима: проблеми та шляхи їх вирішення» (м. Чернівці, 03 березня 2023 року).
  3. «Украдене дитинство: подолання наслідків» (м. Вінниця, 07 квітня 2023 року).
  4. «Діти в павутинні війни: виклики та їх подолання» (м. Дніпро, 19 травня 2023 року).
  5. Національний круглий стіл «Порцелянове дитинство: шляхи до щастя маленьких українців» (м. Київ, 07 липня 2023 року).

Захід було присвячено поверненню українських дітей, евакуйованих до інших країн через повномасштабне вторгнення. Адже не зважаючи на те, що воєнні дії в Україні ще тривають, існує потреба в підготовці до повернення маленьких громадян на Батьківщину як в правовому полі, так і в контексті матеріально-технічного забезпечення.

Для обговорення відповідних викликів та спільного пошуку шляхів їх вирішення ми прагнули об’єднати за круглим столом представників української влади, суспільства, міжнародних інституцій.

Дискусія будувалася за двома основними напрямками: 

1) Система виявлення, підтримки та сприяння поверненню дітей з-за кордону після завершення воєнних дій;

2) Створення умов для повернення з-за кордону евакуйованих дітей та їх закріплення в національному законодавстві.

За результатами заходу учасниками напрацьовані висновки-рекомендації щодо вирішення проблем та подолання викликів повернення з-за кордону українських дітей, евакуйованих у зв’язку з воєнними діями. 

Надія Ковальчук, програмна директорка БФ «Право на захист» у вступній промові наголосила, що «для БФ «Право на захист» є надзвичайно відповідально бути голосом дітей і робити все, що є можливим, щоб повернення українських дітей на Батьківщину було гідним».

Програмна менеджерка проєкту Катерина Задоєнко зазначила, що робота у сфері захисту прав дітей не обмежується лише адвокаційним компонентом, а включає в себе також комплексну роботу юристів, соціальних працівників та психологів.

«Повномасштабне вторгнення не тільки продемонструвало, що міжнародна система безпеки потребує перегляду, а й те, що на міжнародному рівні відсутні документи, які б не лише регламентували питання масової евакуації в кризових та надзвичайних ситуаціях, а й визначали механізм повернення дітей до країни свого постійного проживання. Отже, заявлена проблематика є надскладною, потребує об’єднання значних зусиль як всередині країни, так і на міжнародному рівні» – зазначила керівник напряму адвокації захисту дітей БФ «Право на захист» Марина Ус.

Виступ Олени Ремень, старшої експертки з правових питань та адвокації SURGe, був присвячений поверненню в Україну дітей, евакуйованих у складі інституційних закладів. Доповідачка проаналізувала чинну постанову Кабінету Міністрів України № 546 від 01 червня 2023 року і вказала на доцільність розробки більш загального законодавчого акта, який стосувався би також питань повернення дітей, влаштованих у сімейні форми виховання та догляду.

Представник Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова висвітлила проблеми, з якими стикаються українські діти та особи, які їх супроводжують, за кордоном, акцентуючи увагу на питанні відібрання дітей за кордоном від батьків та законних представників.

Андрій Івасишин – начальник відділу захисту прав громадян та юридичних осіб України за кордоном Департаменту консульської служби МЗС зосередив увагу на тому, що навіть на рівні ЄС немає уніфікованого підходу до поняття «діти без супроводу», не говорячи вже про відмінності українського законодавства та законодавства країн тимчасового перебування. Останнє призводить до призначення тимчасових опікунів дітям, які відповідно до законодавства країни перебування вважаються дітьми без супроводу. Створення системи сімейних судів, зокрема, дозволило б уніфікувати національний і європейський підходи до форм влаштування дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Катерина Рашевська, юристка Регіонального центру з прав людини, в своїй доповіді висвітлила тему індивідуальних траєкторій, які мають забезпечувати плавне і нетравматичне повернення дітей з наступною їх реінтеграцією в повоєнне українське суспільство. Також наголосила на важливості створення окремого реєстру кандидатів для влаштування повернутих дітей в сімейні форми виховання та догляду. 

Аксана Філіпішина, ключовий експерт із законодавства проєкту ЮНІСЕФ «Моніторинг та підтримка дітей в період війни» БФ «Партнерство кожній дитині», в своєму виступі виділила зовнішні і внутрішні фактори, які впливають на повернення українських дітей. До зовнішніх було віднесено, зокрема, різницю між національним законодавством України та законодавством країни тимчасового перебування дітей, а до внутрішніх – повільну трансформацію законодавства і його адаптування до реалій війни, кадровий фаховий голод в соціальній сфері, економічну ситуацію і проблему виховного потенціалу кандидатів на влаштування.

Ксенія Гедз, координаторка з питань адвокації БФ «Право на захист», в рамках панельної дискусії підняла питання «формули успіху» повернення дітей, їх адаптації і реінтеграції. Її складовими учасники дискусії назвали індивідуальний підхід до потреб кожної дитини, забезпечення соціального супроводу для кожної дитини в процесі її повернення та реінтеграції, закладання коштів в бюджети для цього, забезпеченість фахівцями і матеріально-технічними ресурсами, посилення спроможності громад. Підсумовуючи обговорення, Ксенія Гедз підкреслила важливу роль консолідації суспільства в процесі повернення і подальшої реінтеграції дітей.

Проблеми, обговорені на заході, вкотре продемонстрували, що важливе значення для посилення захисту українських дітей, врахування їх найкращих інтересів мають:

1) створення системи сімейних судів в Україні;

2) виважена інформаційна політика  та розʼяснювальна робота серед батьків та законних представників дітей щодо особливостей національного законодавства країни тимчасового перебування, а також аспектів українського законодавства  серед владних органів і посадових осіб приймаючих країн;

3) двосторонні домовленості між Україною та країнами, що надають тимчасовий прихисток.

Величезна подяка Євгену Синельникову, Ользі Ступак, Андрію Івасишину, Олені Ремень , Ірині Сусловій, Катерині Рашевській, Миколі Кулеба, Аксані Філіпішині, Марії Шкрабі, Світлані Тунтуєвій, Світлані Фіцайло  за участь в нашому круглому столі і за можливість почути Вашу експертну думку з питань, які піднімались на круглому столі.

Команда БФ «Право на захист» також висловлює вдячність всім іншим учасникам, які змогли долучитись до заходу як онлайн, так і в офлайн форматі.

Круглий стіл проведено в рамках проєкту «Захист життів за допомогою інтегрованої багатосекторальної підтримки», що реалізується БФ «Право на захист» як партнером Консорціуму Захисту України (Ukraine Protection Consortium), координованого Save the Children. Програма здійснюється за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA)».