БФ «Право на захист» провів у Чернігівській області три інформаційні сесії «Як притягнути рф до відповідальності за воєнні злочини проти довкілля: правовий аспект і роль громад»

11 жовтня 2023

БФ «Право на захист» провів у Чернігівській області три інформаційні сесії «Як притягнути рф до відповідальності за воєнні злочини проти довкілля: правовий аспект і роль громад». Заходи відбулись у Чернігові, Прилуках і Ніжині.

Інформаційні сесії об'єднали понад 60 представників місцевих держадміністрацій, органів місцевого самоврядування, громадського сектора й інших структур, що працюють у сфері охорони довкілля та захисту екологічних прав.

У фокусі обговорення були екологічні наслідки війни та питання щодо правової відповідальності рф за завдану шкоду довкіллю України. Зокрема  важливість фіксування й оцінювання екологічної шкоди (землі, ґрунтам, водним ресурсам, лісам, атмосферному повітрю, рослинному й тваринному світу), а також роль громад у цьому.

Спікерка Галина Левіна, к.ю.н., юристка у сфері захисту екологічних прав та охорони довкілля

«Документування воєнних злочинів рф проти довкілля України внаслідок війни, зокрема фіксування та оцінювання завданої шкоди, є фундаментом для притягнення країни-агресора до юридичної відповідальності й подальшого компенсування екологічних збитків. Визначальною тут є активна залученість громад і уповноважених органів, які формують доказову базу на місцях»

Спікерка Жанна Дерій, д.е.н., професорка НУ «Чернігівська політехніка», фахівчиня з економіки навколишнього середовища та природних ресурсів

«Екологічні наслідки війни вражають. Одним із них є засмічення територій відходами війни (уламками зруйнованих будівель, розбитими авто, залишками побутових речей і техніки), яке вийшло на передній план внаслідок повномасштабного вторгнення і вимагає системного підходу — як із позиції правового регулювання, поводження з ними в громадах, так і отримання компенсації від рф за таку шкоду довкіллю»

Серед інших тем обговорення були:

  • міжнародне право про заборону шкоди довкіллю під час війни та юридична відповідальність;
  • злочини проти довкілля як частина воєнних злочинів;
  • міжнародні механізми притягнення до відповідальності за злочини проти довкілля та компенсування екологічної шкоди;
  • розгляд конкретного приклада з міжнародної практики щодо притягнення агресора до відповідальності за злочини проти довкілля;
  • сучасний стан правового регулювання в Україні відносин щодо фіксування та оцінювання екологічної шкоди від війни. 

Також Фонд презентував можливості безоплатної юридичної підтримки з питань фіксування та оцінювання шкоди довкіллю для громад Чернігівщини. Щоб скористатися, заповніть форму за цим посиланням: https://bit.ly/3LLRimW. Приймання заявок до 20 листопада 2023.

Ви можете детальніше ознайомитись з матеріалами заходів, переглянувши презентацію:

Презентація інформаційної сесії «Як притягнути рф до відповідальності за воєнні злочини проти довкілля: правовий аспект і роль громад»

Заходи проведено в межах проєкту «Юридична підтримка громад: захист права на екологічну безпеку й інших екологічних прав та інтересів громад України, що постраждали внаслідок збройної агресії РФ проти України», що реалізується БФ «Право на захист» за фінансової підтримки Conrad N. Hilton Foundation.