БФ «Право на захист» провів у Харкові круглий стіл, присвячений проблемам усиновлення

9 травня 2024

19 квітня команда БФ «Право на захист» провела у Харкові регіональний круглий стіл на тему: «Усиновлення в умовах реформування системи інституційного догляду та виховання дітей: найкращі практики та сучасні виклики».

Усиновлення є пріоритетною формою влаштування дітей, що надає їм можливість мати стабільне та постійне сімейне середовище. Незважаючи на те, що національне законодавство у сфері усиновлення зазнало змін та вдосконалень, огляд сучасної ситуації з усиновленням в Україні свідчить про те, що цей процес все ще супроводжується значними труднощами, як-от: пошук кандидатів в усиновлювачі, зокрема, великих сімейних груп дітей; недостатній рівень інформованості громадськості про проблеми усиновлення; відсутність необхідної фінансової та психологічної підтримки для сімей усиновлювачів; процедурні питання; скасування усиновлення тощо.

Для обговорення цих та інших проблем на захід завітали представники органів державної влади та місцевого самоврядування, міжнародних, всеукраїнських і місцевих громадських організацій, які опікуються захистом прав дітей у Харківській області.

У вітальній промові Представниця Уповноваженого ВРУ з прав людини в Харківській області Оксана Червякова наголосила на тому, що наразі такий важливий інститут сімейного виховання дітей, як усиновлення, використовується державою-агресором як інструмент легалізації факту депортації українських дітей до рф.

Ключових проблем законодавчої регламентації усиновлення та правозастосування торкнулася у своїй промові Марина Ус, керівниця напряму адвокації захисту дітей БФ «Право на захист». 

Тему законодавчого удосконалення процедурних аспектів усиновлення, включно з проблематикою інформаційної політики щодо категорій дітей, які перебувають на обліку з усиновлення, було висвітлено правовою аналітикинею БФ «Право на захист» Дар’єю Рашковською.

Про статистичні дані щодо усиновлення в Харківській області, тенденції в умовах воєнного стану доповіла заступниця начальника Служби у справах дітей ХОВА Тетяна Пономаренко, яка повідомила, що наразі в області обліковується 4233 дитини зі статусом дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, 98 % таких дітей охоплені сімейними формами виховання, зокрема, розміщені в 137 дитячих будинках сімейного типу та в 224 прийомних сім’ях, які функціонують в області. Зі слів пані Тетяни, на сьогодні в Харківській області зареєстровано 98 кандидатів в усиновлювачі; за 2023 рік було усиновлено 28 дітей, станом на квітень 2024 року - 6 дітей.

Питання щодо особливостей правового регулювання надання соціальних послуг при процедурі усиновлення підіймались провідним юристом з питань адвокації та постраждалого населення БФ «Право на захист» Галиною Усовою, а про необхідність і переваги послуги раннього втручання при усиновленні дітей раннього віку, процедурні перепони та шляхи їх подолання доповідала доктор психологічних наук, заввідділу психології розвитку Інституту охорони здоров’я дітей та підлітків НАМНУ, виконавча директорка ГО «Інститут раннього втручання» Ганна Кукуруза.

Діана Деркач, експерт проєкту ЮНІСЕФ в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», поділилась думками на тему: «Забезпечення найкращих інтересів дитини при усиновленні (моніторинговий аспект)».

Про особливості навчання усиновлювачів та психологічний супровід усиновлення з метою запобігання його скасуванню говорили директор Харківського обласного центру соціальних послуг - Оксана Радіч та психологиня БФ «Голоси дітей» - Мар’яна Бугаєвська, а юристка БФ «Волонтери дорослі-дітям» Вікторія Сінчук зосередила увагу на профілактиці скасування усиновлення.

Цей захід став можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст матеріалів є відповідальністю БФ «Право на захист» і не обов'язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду Сполучених Штатів Америки.