БФ «Право на захист» провів у Києві тренінг для представників Уповноваженого ВРУ з прав людини

16 квітня 2024

У Києві відбувся дводенний тренінг «Забезпечення доступу осіб без громадянства, біженців та шукачів захисту до реалізації фундаментальних прав під час воєнного стану» для працівників регіональних представництв Уповноваженого ВРУ з прав людини.

Перший день заходу присвятили обговоренню прав біженців та шукачів захисту. Зокрема поговорили про роль інституту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у захисті прав шукачів захисту та біженців, забезпечення права на звернення за міжнародним захистом та спільноти біженців, які є в Україні. Також представники Фонду поділились з учасниками власним досвідом роботи із цією категорією людей і практичними юридичними кейсами. 

Радниця з правових питань Центрального офісу УВКБ ООН Оксана Бабич. 

«Завдяки нашим програмам у нас є можливість підтримати юристів, правозахисників у їхньому бажанні поглибити знання у сфері міжнародного захисту. Ми також раді чути від них, як працює чи іноді не працює міграційна процедура. А такі заходи, як сьогодні, дають нашим колегам із БФ “Право на захист” можливість поділитися також своїм досвідом у консультуванні біженців, шукачів захисту та осіб без громадянства в умовах воєнного стану».

У другий день тренінгу говорили про права осіб без громадянства в Україні, вплив війни на виникнення безгромадянства, проблематику документування таких людей, труднощі, з якими стикаються особи без громадянства, та шляхи їхнього вирішення. 

На захід також завітав Андрій Лі, який отримав статус особи без громадянства, і з яким працюють юристи БФ «Право на захист». Чоловік майже 30 років прожив в Україні без жодного документа й упродовж цього часу самотужки намагався виправити ситуацію, однак постійно отримував відмови.

Тільки у 2022 році з допомогою фахівців БФ «Право на захист» він був визнаний особою без громадянства й зміг врегулювати свій статус на території України. Андрій Лі розповів, що без документів не міг отримати медичну допомогу, знайти офіційну роботу чи відкрити банківський рахунок. Сьогодні він на шляху до набуття громадянства України й отримання паспорта.

Упродовж двох днів учасники брали активну участь в обговоренні: ставили питання, вирішували практичні завдання від тренерів тощо.

Начальник відділу з питань громадянства та політичних прав Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод прав національних меншин політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини Андрій Ходак.

«Хочу подякувати БФ “Право на захист” і УВКБ ООН за можливість участі в тренінгу. У першу чергу — за можливість неформального спілкування і набуття нового досвіду, який дуже корисний у реалізації наших повноважень».