БФ «Право на захист» взяв участь у ІІ Форумі Рад ВПО

29 серпня 2024

27–28 серпня у Києві відбувся ІІ Форум Рад ВПО, який об’єднав понад 300 людей для обговорення й пошуку рішень проблем вимушених переселенців і роль Рад ВПО в цьому процесі.

До форуму долучились представники влади, Рад ВПО, громадського сектору, благодійних і неурядових організацій.

На сьогодні в Україні створено майже 900 рад ВПО. Це унікальний інструмент, який допомагає вимушеним переселенцям інтегруватись на новому місці й вирішувати труднощі, з якими вони стикаються.

Президент БФ «Право на захист» Олександр Галкін виступив на дискусійній панелі «Державна політика підтримки та захисту внутрішньо переміщених осіб. Ради ВПО як механізм реагування на проблеми».

Він підкреслив, що залучення ВПО в суспільно-політичне життя територіальної громади, яка їх приймає, є важливим інструментом інтеграції ВПО та подолання кризи внутрішнього переміщення й запорукою формування більш інклюзивної та людино орієнтованої державної політики.

І саме Ради ВПО можуть забезпечувати комунікацію та координацію діяльності всіх залучених у процесі підтримки й захисту прав вимушених переселенців.

Катерина Ласкавець, фахівчиня з моніторингу Фонду, співголова Ради з питань внутрішньо переміщених осіб Івано-Франківської міської територіальної громади взяла участь у дискусії «Перші підсумки діяльності Рад ВПО: досягнення, успіхи та нові виклики».

Катерина Ласкавець, фахівчиня з моніторингу ситуації ВПО БФ «Право на захист»

ВПО — це потенціал для громади, що приймає. І лише там, де місцева влада розуміє, що вимушені переселенці — це трудовий, соціальний, науковий потенціал, є синергія, взаємодія та позитивний результат.

Наталія Ждиняк, правова аналітикиня БФ «Право на захист», була спікеркою в панельній дискусії: «Протидія торгівлі людьми в Україні: ризики для ВПО та потреба долучення Рад ВПО».

Наталія Ждиняк, правова аналітикиня БФ «Право на захист»

Втягнення в ситуацію торгівлі людьми часто відбувається під час переміщення чи на маршруті міграції. Багато українців готові прийняти ризиковану пропозицію роботи за кордоном або в іншому населеному пункті. Враховуючи це, для протидії торгівлі людьми Ради ВПО повинні сприяти правовій поінформованості внутрішньо переміщених осіб і проведенню інформаційних кампаній, спрямованих на роз’яснення ключових питань, пов’язаних із підтримкою ВПО з боку держави й територіальних громад.

Олена Грекова, регіональна керівниця Львівського, Рівненського, Тернопільського та Волинського регіонів модерувала панельну дискусію «Результати співпраці релокованих та місцевих органів влади через Ради ВПО: вплив на місцеві політики та програми».

Олена Грекова, регіональна керівниця Львівського, Рівненського, Тернопільського та Волинського регіонів в БФ «Право на захист»

Що стосується проблематики в місцях перебування ВПО, то тут потрібна постійна комунікація про потреби переміщених людей. І для цього потрібна мужність і мудрість. Мужність ВПО ділитися досвідом пережитого, своїми історіями. А також мужність, аби відстоювати свої права. Громади, що приймають, повинні мати мудрість зрозуміти, який шлях довелося пройти ВПО, їхні страхи й переживання. Усвідомити, що тепер це нові члени громади, які можуть стати потужним ресурсом для неї.

Валерія Секісова, координаторка програми «Підвищення економічної спроможності та включеності ВПО та постраждалого населення», виступила на панельній дискусії «Сприяння зайнятості ВПО як передумова їх успішної інтеграції в громадах».

Валерія Секісова, координаторка програми «Підвищення економічної спроможності та включеності ВПО та постраждалого населення» в БФ «Право на захист»

Необхідність взаємодії в новому робочому колективі або в процесі розбудови підприємницької діяльності сприяє побудові зв'язків у новому соціумі, формує соціальну тканину, яка дає відчуття належності й сприяє адаптації. У цьому випадку позитивні зміни відбуваються не лише в житті внутрішньо переміщеної особи, а й самої громади. Адже вона отримує ресурс у вигляді експертизи, людського капіталу, податків до місцевого бюджету, та підвищує свою фінансову спроможність як громада.

У межах роботи Форуму вдалося продуктивно обговорити й питання надання послуг, допомоги й соціальної підтримки ВПО, зокрема в процесі організації процесу евакуації громадян і їхнього розміщення. Олег Луців, керівник напряму адвокації соціального захисту БФ «Право на захист» модерував панельну дискусію «Забезпечення надання послуг, допомоги та соціальної підтримки внутрішньо переміщеним особам».

Олег Луців, керівник напряму адвокації соціального захисту БФ «Право на захист»

Ключовий висновок панельної дискусії полягає в тому, що у цій сфері ще багато чого можна зробити. При цьому і держава, і громадський сектор готові докладати зусиль для того, аби розв'язання проблем, зумовлених кризою внутрішнього переміщення, здійснювалося на засадах взаємної координації та злагодженості дій. На конкретних прикладах було підмічено, що Ради ВПО можуть виступати не лише майданчиками для "самоадвокації" внутрішніми переселенцями своїх прав і законних інтересів, але й інструментом для надання різнобічної підтримки, зокрема людям, які тільки-но прибули у територіальні громади, що приймають. Цікавою була думка, що в особі ВПО в Україні сформувався надзвичайно активний прошарок громадянського суспільства, який здатен діяти та захищати свої права

Дякуємо Благодійному фонду «Стабілізейшен Суппорт Сервісез», Агентству ООН у справах біженців в Україні, IREX та Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за організацію цього заходу! Ми надзвичайно цінуємо цю можливість для обміну досвідом і пошуку сталих рішень для поліпшення життя вимушених переселенців в Україні.