БФ «Право на захист» взяв участь у Warsaw Human Dimension Conference

16 жовтня 2023

Один із ключових принципів роботи БФ «Право на захист» — комплексний багатовекторний захист осіб, які постраждали від війни в Україні. Тому наша команда не лише «гасить пожежі», допомагаючи у вирішенні нагальних гуманітарних проблем найбільш вразливих категорій населення, а й шукає довгострокові рішення для недопущення таких ситуацій у майбутньому.

На різних платформах адвокаційна команда БФ «Право на захист» привертає увагу до питань прав людини в Україні та є розробником законодавчих ініціатив в інтересах ВПО та інших категорій осіб, які постраждали від війни. Минулого тижня такою платформою була Warsaw Human Dimension Conference, організована ОБСЄ.

Її присвячено обговоренню питань прав людини на міждержавному рівні та спрямовано на оцінювання імплементування стандартів прав людини.  Представники урядів держав-учасниць ОБСЄ, організацій громадянського суспільства, а також міжнародні організації в межах пленарних засідань та круглих столів мали змогу порушити питання, які потребують негайного реагування світової спільноти.

Одними з ключових були проблеми, повʼязані з наслідками збройного конфлікту в Україні:

  • гуманітарні проблеми, повернення примусово вивезених в рф українських дітей;
  • запобігання насильству щодо цивільного населення (зокрема жінок, дітей) та військовополонених; 
  • порушення прав біженців, шукачів притулку, національних та етнічних меншин;
  • торгівля людьми;
  • механізми притягнення до відповідальності за міжнародні злочини, вчинені на території України.

Ксенія Гедз, адвокаційна координаторка, її заступниця Ольга Денькович та правова аналітикиня Наталія Криницька представляли БФ «Право на захист». Команда Фонду адвокатувала необхідність ефективного вирішення гуманітарних криз і порушень прав людини, які є результатом збройних конфліктів у всьому світі. Міжнародна спільнота зобовʼязана розробити ефективні та гнучкі системи гуманітарного реагування. Їх має бути спрямовано на:

  •  захист прав людини;
  • дотримання принципів правди; 
  • справедливості; 
  • компенсування завданої шкоди;
  • запобігання таким ситуаціям у всьому світі.

12 жовтня на восьмій пленарній сесії, присвяченій гуманітарним питанням, адвокаційна координаторка БФ «Право на захист» Ксенія Гедз закликала світову спільноту допомогти у вирішенні найбільшої кризи внутрішнього переміщення з часів Другої світової війни. Станом на жовтень 2023 року майже 5 мільйонів людей стали внутрішньо переміщеними особами в Україні та понад 6 мільйонів українців шукали безпеки в інших країнах. Цього можна досягти завдяки комплексному задоволенню потреб ВПО та сприянню їх успішній реінтеграції.

Ксенія Гедз, адвокаційна координаторка БФ «Право на захист»

«Для цього слід запровадити багатовекторний підхід, який охоплює кілька ключових елементів: довгострокові рішення щодо житла, ініціативи щодо працевлаштування, доступні медичні послуги, освіту й розвиток навичок, гнучку та оперативну систему соціального захисту, цифровізацію публічної сфери; дотримуючись принципу захисту інтересів усіх постраждалих в Україні, окрему увагу приділити найбільш вразливим групам населення: людям з інвалідністю, людям похилого віку, багатодітним сім’ям, дітям, позбавленим батьківського піклування, а також тим, хто проживає в прифронтовій зоні та на щойно звільнених територіях України. Поряд із розширенням тимчасового захисту українців, які вимушено перемістились за кордон, налагодити співпрацю як з державами-членами ОБСЄ, так і з українським урядом для формування комплексної політики, яка не лише забезпечує інтегрування переміщеного населення в громади, що приймають, а й сприяє їх безпечному, добровільному та поінформованому поверненню на Батьківщину»

Команда Фонду також наголосила, що стратегічна мета України та світової спільноти — надавати необхідну гуманітарну кризову допомогу, одночасно формулюючи базовану на статистичних даних довгострокову стратегію реінтегрування та відновлення України.

Під час свого виступу правова аналітикиня БФ «Право на захист» Наталія Криницька розповіла про труднощі, з якими стикнулись шукачі захисту після повномасштабного вторгнення як у нашій країні, так і в Європі. Зокрема, про неможливість подати заяву на отримання міжнародного захисту в Україні та перешкоди для отримання тимчасового захисту в ЄС.

Наталія Криницька, правова аналітикиня напрямку допомоги біженцям та шукачам захисту БФ «Право на захист»

«Спільнота шукачів захисту і біженців в Україні нечисленна, проте вразлива і не має бути виключена з порядку денного під час обговорень, адвокації та планування гуманітарних програм. Ми надали прості, проте чіткі рекомендації — виконувати міжнародні зобовʼязання у сфері міжнародного захисту та не допускати дискримінації»

Дякуємо організаторам за можливість на міжнародному рівні говорити про нагальні проблеми, з якими стикаються постраждалі від війни в Україні. Такі заходи сприяють швидшому та ефективнішому вирішенню цих труднощів.