Дайджест СССМ БФ «Право на захист» (квітень)

7 травня 2024

Фахівці програми СССМ працюють над покращенням умов проживання ВПО та сприяють їхній інтеграції в нових громадах. Для цього, в різних регіонах команди СССМ проводять моніторингові візити, координаційні зустрічі, тренінги та інформаційні сесії для ВПО. А також здійснюють дрібні ремонти в МТП (місцях тимчасового проживання).

У щомісячному дайджесті ми розповідаємо про найцікавіші моменти діяльності команд СССМ за місяць. Про події у квітні — читайте далі.

Проводимо моніторингові візити спільно з представниками УВКБ ООН

Команди СССМ у різних регіонах України здійснювали моніторингові візити в МТП. У Полтаві й Сумах фахівці моніторили місця тимчасового проживання щодо можливості включення цих закладів у програму СССМ УВКБ: зустрілися з адміністрацією, оглянули умови проживання, обговорили проблеми та виклики.

Окрім того, на Полтавщині, Дніпропетровщині, Харківщині й Вінничині фахівці СССМ проводили моніторингові та постмоніторингові візити спільно із представниками УВКБ ООН. У кожному регіоні — на різну тематику. На Полтавщині постмоніторингові візити в МТП стосувалися використання наданої закладу допомоги у 2023 році. У Дніпропетровській і Харківській областях спільні моніторингові візити з представниками УВКБ ООН були повʼязані з безпековим аудитом, а на Вінниччині — з визначенням поточних проблем, обговоренню безпекових питань і ризиків гендерно зумовленого насильства. До візиту у МТП на базі ВПУ № 7 приєдналися й представники посольства США в Україні, які оцінили важливість підтримки місць тимчасового проживання в Україні.

Долучаємося до всеукраїнських заходів

Команда СССМ у Черкаській області взяла участь в онлайн-заході (у форматі круглого столу) за участю представників регіональних центрів зайнятості й громадських організацій. Захід організувала Державна служба зайнятості для консолідації зусиль служби зайнятості з недержавними організаціями та громадськими об’єднаннями, які надають послуги з працевлаштування внутрішнім переселенцям. А також для інформування ВПО про проєкти підтримки, які діють у їхньому регіоні. Під час зустрічі також обговорили результати співпраці та спільні успішні кейси з працевлаштування й отримання ваучерів на навчання для ВПО.

Співпрацюємо з іншими організаціями

Полтавська команда СССМ під час зустрічі з локальною партнерською організацією КУ «Обласний молодіжний центр» Полтавської обласної ради обговорила подальшу співпрацю, підписання меморандуму й проведення спільних заходів.

Черкаська команда СССМ підписала меморандум про співпрацю з ГО «Нові українські наративи» й долучилася до першого офлайн-тренінгу для жінок-ВПО «Як продавати та заробляти за допомогою соціальних мереж?».

Організовуємо цікаві й корисні заходи

Команди СССМ створюють унікальні заходи відповідно до запитів та потреб мешканців МТП.

Так, у Черкасах для ініціативної групи ВПО й адміністрації одного з МТП організували тренінг із проєктного менеджменту, де учасники вчилися формувати команди, зокрема, для реалізації діяльності ініціативної групи на базі вже відкритих командою Фонду проєктів. На базі іншого місця тимчасового проживання провели тренінг «Основи урбаністичного фермерства «Сіті-ферма», де учасники не лише дізналися про можливість вирощування городніх культур у межах міста, а також закріпили нові знання на практиці й висадили городину біля МТП у власноруч створених теплицях із підручних матеріалів.

А на Дніпропетровщині фахівці з діяльності МТП провели серію тренінгів для ВПО «Медіаграмотність. Свідоме розуміння явищ, як-от «стереотип», «упередження», «дискримінація», а також серію тренінгів «Інформація, як засіб адміністративного керування» для адміністрації місць тимчасового проживання й фахівців, які працюють з внутрішньо переміщеними особами. Учасники отримали практичні інструменти й теоретичні знання, що допоможуть їм критично оцінювати інформацію та розвивати навички подолання стереотипів й упереджень.

У Полтаві й Умані організували тренінги для ініціативних груп «Грантові можливості для ВПО». Фахівці ділилися з внутрішньо переміщеними особами інформацією про можливості для реалізації власної справи за допомогою грантів, що натомість покращить фінансовий складник проживання й сприятиме прискоренню інтеграції у громаду, що приймає.

Продовжуємо підтримувати відкриті Фондом ресурсні кімнати в МТП

Упродовж 2023 року команди СССМ підтримували ініціативи активних мешканців МТП і допомагали реалізувати їхні ідеї. Так, у с. Кочеток Харківської області створили кімнату для навчання й розвитку «Подих лісу», для якої БФ «Право на захист» надав будівельні матеріали й техніку. Кімнату також обладнали усім необхідним для проведення заходів із психоемоційного відпочинку, навчання та ігор. Щоб ознайомити мешканців МТП із можливістю використання кімнати, фахівці СССМ організували тренінг, під час якого розповіли мешканцям про можливості та переваги активної участі у житті громади. До заходу долучилися й представниками УВКБ ООН.

Водночас на Черкащині на базі навчально-розважальних локацій у МТП, реалізованих командою СССМ за ініціативи мешканців, відбулася серія тренінгів «Від ідеї — до результату», під час яких обговорювали роль ініціативних груп і рад ВПО як інструменту локальної демократії в громадах.