Дайджест новин БФ «Право на захист» за серпень 2023 року у сфері свободи пересування та доступу до медичних послуг

Свобода пересування:

1. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2023 року № 840 внесено зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України. Внесеними змінами передбачено, що на період дії воєнного стану перетинати державний кордон України зможуть громадяни, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції (АТО).

До цього право на перетин державного кордону України мали громадяни, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану. Фактично це періоди з 30 квітня 2018 року і дотепер.

2. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2023 року № 689-р  подано на ратифікацію Верховною Радою України Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про будівництво автодорожнього прикордонного мостового переходу через річку Дністер на українсько-молдовському державному кордоні в районі населених пунктів Ямпіль — Косеуць, вчинену 12 червня 2023 р. у м. Києві.

3. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2023 року № 710-р  схвалено проект Угоди (у формі обміну нотами) між Кабінетом Міністрів України та Урядом Румунії про відкриття нового міжнародного пункту пропуску через українсько-румунський державний кордон між населеними пунктами Біла Церква (Україна) та Сігету Мармацієй (Румунія).

4. За даними Департаменту комунікації Секретаріату Кабінету Міністрів України з 1 серпня 2023 року запрацювала в тестовому режимі електронна черга для перетину кордону автобусами на пункті пропуску «Ягодин - Дорогуськ». Щоб перетнути цей пункт пропуску з 1 серпня 2023 року водіям чи логістам необхідно зареєструвати автобус в системі є-Черга та приїхати до кордону в зазначений у маршруті час. 

На відміну від онлайн-черги для вантажівок, послуга для автобусів в умовах тестового періоду не пропонуватиме час заїзду на пункт пропуску. Тобто водіям варто лише зареєструватись в системі та приїхати до пункту пропуску у передбачений автобусним маршрутом час.

5. За інформацією пресслужби Львівської обласної військової адміністрації від 01 серпня 2023 року на під’їзних дорогах до 5 міжнародних пунктів пропуску «Рава - Руське - Хребенне», «Шегині - Медика», «Грушів - Будомєж», «Угринів - Долгобичув» та «Краківець - Корчова» встановили 7 модулів санітарно-сервісних приміщень. Споруджені модулі є двох типів: один – для тих, хто подорожує, з урахуванням потреб людей з інвалідністю та матерів з дітьми, інший – з окремим приміщенням-душовою для водіїв вантажних транспортних засобів. Обслуговувати і забезпечувати належний стан будуть підрядні організації, які забезпечують утримання автомобільних шляхів, на яких облаштували модулі. 

Доступ до медичних послуг:

1. Верховна Рада України 9 серпня 2023 року прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування телемедицини»  (наразі Закон перебуває на підписі Президента України). Законом передбачено:

  • доповнення термінологічного словника щодо застосування телемедицини;
  • доповнення принципів охорони здоров’я щодо застосування сучасних цифрових технологій та телемедицини, дотримання принципів безбар’єрності;
  • надання медичної та/або реабілітаційної допомоги із застосуванням телеконсультування, теледіагностики та телереабілітації;
  • доповнення професійних обов’язків медичних, фармацевтичних працівників і фахівців з реабілітації тощо.

2. Постановою Кабінету Міністрів України від 4 серпня 2023 року № 809  внесено зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів. Відповідно до цих змін, Кабінет Міністрів України дозволив ліцензіатам з роздрібної торгівлі лікарськими засобами утворювати мобільні аптечні пункти. Ці аптеки зможуть функціонувати виключно у сільській місцевості, де відсутні стаціонарні аптечні пункти. Також, на період воєнного стану, мобільні аптечні пункти зможуть працювати на прифронтових територіях та у зонах надзвичайних ситуацій. Вони будуть функціонувати як транспортний засіб ліцензіата.

Мобільні аптеки можуть відпускати лікарські засоби за рецептом та без нього, а асортимент визначатиме ліцензіат. Всі рецептурні препарати відпускатимуться виключно за рецептом як паперовим, так і електронним.

Автомобіль повинен містити на зовнішніх поверхнях напис «мобільний аптечний пункт» та інформацію про приналежність до певного ліцензіата.

Контроль за діяльністю мобільних аптек покладається на Державну службу України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.

3. З 1 серпня 2023 року вступили в силу зміни до Національного класифікатора функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (030:022). Зокрема, уточнено інформацію щодо деяких кодів компонентів розділів «Функції організму», «Структури організму», «Активність та участь».  

Ці зміни дозволили скорегувати їх відповідно до Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоровʼя. 

4. 9 серпня 2023 року Президентом України підписано Закон України «Про подолання туберкульозу в Україні». Цим законом передбачено:

  • встановлення статусу регіональних фтизіопульмонологічних центрів, які проводитимуть діагностику й лікування туберкульозу за програмою медичних гарантій;
  • визначено механізм забезпечення ліками для профілактичного лікування туберкульозу;
  • посилено діагностичну мережу: трирівневу систему мікробіологічних лабораторій з діагностики туберкульозу на чолі з центральною, яка забезпечуватиме зовнішній контроль якості лабораторій нижчого рівня;
  • посилено соціальний захист працівників регіональних фтизіопульмонологічних центрів.

5. Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 р. № 907, якою Національний перелік основних лікарських засобів розширено противірусним засобом «Валганцикловір» та лікарським засобом «Дапагліфлозин», що застосовується у разі серцевої недостатності.

Аналіз змін до законодавства в сфері свободи пересування та доступу до медичних послуг здійснений в рамках проєкту ACCESS VII: Надання міжсекторальної гуманітарної допомоги постраждалому від конфлікту населенню в Україні, що фінансується Європейським Союзом.