Дайджест новин БФ «Право на захист» за жовтень 2023 року у сфері свободи пересування, доступу до медичних послуг та компенсації за пошкодження та знищення житла внаслідок збройної агресії

Свобода пересування:

1. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2023 року № 1081 внесено зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України. Внесеними змінами передбачено, що одночасно перетинати державний кордон можуть водії транспортних засобів суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом (далі - ліцензіати) на одному транспортному засобі:

- два водії на вантажному транспортному засобі ліцензіата (до внесення змін було передбачено дозвіл на перетин державного кордону для одного водія);

- три водії на пасажирському транспортному засобі (автобусі) ліцензіата (до внесення змін було передбачено дозвіл на перетин державного кордону для двох водіїв).

2. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2023 року № 920 - р внесено зміну в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 року № 188 “Про тимчасове закриття деяких пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю”, якою передбачено виключення з цього додатку пункту пропуску “Кучурган” Одеської області.

- Нагадуємо, що з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України цей міжнародний пункт пропуску був закритий, а у зв'язку з прийнятими змінами заплановане його відкриття. 

3. За інформацією Кабінету Міністрів України від 06 жовтня 2023 року, прийнято рішення яке дозволить Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури України спрямувати 2 млрд грн на модернізацію, будівництво, утримання пунктів пропуску на державному кордоні України.

Доступ до медичних послуг:

1. 01 жовтня 2023 року набув чинності Закон України № 2573 від 06 вересня 2022 року “Про систему громадського здоров’я”, який регулює суспільні відносини у сфері громадського здоров’я та санітарно-епідемічного благополуччя населення, визначає відповідні права й обов’язки органів державної влади та органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб у цій сфері, встановлює правові та організаційні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сферах господарської діяльності, які можуть становити ризик для санітарно-епідемічного благополуччя населення. 

2. Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2023 року № 1092, затверджено порядок створення резерву працівників сфери охорони здоров’я для роботи на деокупованих територіях України. 

- З цією метою запрацює інформаційна система «Резерв працівників сфери охорони здоров’я для роботи на деокупованих територіях України». Користувачами стануть медпрацівники, зареєстровані у ній і зараховані до резерву. Кожен медик матиме особистий кабінет, за допомогою якого зможе обмінюватися документами та інформацією з іншими користувачами. Крім цього, у системі також буде розміщуватись інформація про потребу в працівниках на деокупованих територіях.

3. 13 жовтня 2023 року набрали чинності зміни до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 19 липня 2005 року № 360, які були внесені  наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 липня 2023 року № 1333.

Так, відповідно до змін, строк дії електронних рецептів на рецептурні ліки, які пацієнт купує за власні кошти, становить 90 календарних днів (замість 30 днів, як було раніше). 

Однак, строк дії рецептів на наркотичні лікарські засоби залишається 10 днів, а на ліки, які підлягають реімбурсації або відпускаються на пільгових умовах, чи екстемпоральні лікарські засоби, — 30 календарних днів.

Крім цього, внесеними змінами передбачено, що перший електронний рецепт можна отримати без візиту до лікаря. Раніше пацієнт міг отримати його без візиту до лікаря лише за наявності гострих чи хронічних захворювань. 

Якщо пацієнт звертається до лікаря дистанційно вперше, лікар має право прийняти рішення про виписування електронного рецепта на ліки без проведення особистого прийому пацієнта. Виняток — пацієнти, які проходять замісну підтримувальну терапію.

При цьому в своєму рішенні лікар має спиратися на отримані від пацієнта дані про його поточний стан, скарги, а також відомості з його первинної облікової медичної документації. Також він обов’язково повинен внести медичні записи про таку взаємодію до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Компенсація за пошкодження та знищення житла внаслідок збройної агресії:

5 жовтня 2023 р. Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України" № 3410-IX.

Новий Закон вносить зміни до закріплених раніше правил надання компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна та встановлює можливість надання компенсації  за вже виконаний за власні кошти ремонт.

Так, компенсація за пошкоджений об’єкт нерухомого майна надаватиметься шляхом:

1) виконання робіт, пов’язаних з будівництвом, на пошкодженому об’єкті нерухомого майна з метою його відновлення (у тому числі розроблення проектної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт) та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт;

2) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для виконання робіт, пов’язаних з будівництвом, на пошкодженому об’єкті нерухомого майна з метою його відновлення та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт;

3) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації за придбану ним будівельну продукцію та/або виконані ним ремонтні роботи на пошкодженому об’єкті нерухомого майна за власні кошти.

Указані зміни набирають чинності з 1 січня 2024 року.