Дайджест моніторингової служби БФ «Право на захист» (травень)

7 червня 2023

Монітори БФ “Право на захист” без перебільшення, універсальні спеціалісти. Вони не лише найчастіше першими знайомляться з вами, коли ви потребуєте допомоги фонду, а й самі сприяють вирішенню багатьох проблем. Тому ми щомісяця розповідатимемо вам про найяскравіші історії та події, що сталися з нашими колегами у дайджесті моніторингової служби. Отже, що цікавого трапилось протягом травня - читайте далі.

Захищаємо права дітей. У Вінницькій області монітори БФ “Право на захист” знайшли родину з дитиною з мінно-вибуховим пораненням. Хлопчик травмувався ще вдома, коли їх місто було під окупацією. Там військові його депортували в рф на лікування та розлучили з родиною. Лише через деякий час батькам вдалося знайти дитину. Наразі сім’я вже в Україні. Вони не подавали заяву до поліції про факт обстрілу, поранення та примусове вивезення дитини, бо не знали, що мають право на допомогу та документування злочинів рф. Монітори Фонду надали необхідні консультації та перенаправили сім’ю до юридичного відділу Фонду.

Допомагаємо з пошуком житла. Люди часто звертаються по допомогу до наших моніторів повторно. Так, на Волині до колег звернулась жінка, яка постраждала під час обстрілів Костянтинівки (Донецька область). Раніше монітори Фонду допомогли їй пройти реабілітацію після евакуації, але потім жінка знову повернулась додому. Через постійні обстріли міста вона вирішила евакуюватися повторно та не знала, де жити. Прохання з пошуком житла було особливим: квартира в обласному центрі та на першому поверсі, щоб продовжувати проходити курс реабілітації та мати можливості пересуватися. Але для моніторів БФ “Право на захист” немає задач, що не можна вирішити - житло знайшли в Луцьку. Жінка з сім’єю вже переїхали у свій новий дім.

Сприяємо отриманню медичної допомоги.   У прихистку на Львівщині монітори Фонду познайомилися з переселенкою з Запорізької області. Родина жінки виїхала за кордон, а житло повністю зруйноване. На обох очах у жінки лікар виявив катаракту, що потрібно було термінового оперувати. Операція коштує від 17 тисяч грн, але такої суми жінка не мала. Монітори БФ "Право на захист" знайшли допомогу в місцевих благодійників. Завдяки БФ "Вільних та небайдужих” жінці зроблять операцію в медичному центрі Львова.

Супроводжуємо. Під час моніторингу місць компактного поселення в Києві, монітор Фонду з’ясувала, що вагітна переселенка, одинока матір з двома дітьми з Донеччини потребує перевезення з одного прихистку до іншого. Колеги перевезли мати з дітьми до гуртожитку в Київській області, а також допомогли переоформити всім довідки ВПО. Також монітори домовилися з місцевою соціальною службою про гуманітарну допомогу для родини й подальший соціальний супровід, проконсультували мати щодо можливого відпочинку малечі в дитячому таборі.

Допомагаємо реєструвати зруйноване житло. 30 маломобільних переселенців в громаді на Буковині не мали можливості подати заявку на компенсацію за своє зруйноване житло. В місцевих ЦНАП реєстрацію таких заявок не проводять, їх можна завантажити тільки через додаток «Дія». Люди мали лише кнопкові телефони, куди цей додаток неможливо встановити. Монітори Фонду не лише виявили цю проблему під час моніторингових візитів, а й допомогли заповнити заяви на компенсацію разом із юристом. Для цього домовились із місцевою владою про приміщення для загальних зборів, організували виїзд юриста в громади та зібрали переселенців на групову юридичну консультацію. 

Не залишаємо з бідою наодинці. Родина переселенців з Херсонщини, яку волонтери вивезли до Одеси, не змогла знайти житло за прийнятну ціну, а хостел приймав їх лише на перший час. Люди вирішили переїхати до Кривого Рогу та звернулися до моніторки Фонду з проханням допомогти з переселенням. Вона домовилася про окрему кімнату для родини в гуртожитку та допомогла з поселенням. А ще супроводила маму з дитиною в місцеве УСЗН, де люди зареєструвалися за новим місцем проживання.

Сприяємо формуванню черги на тимчасове житло. До наших колег звернувся заступник міського голови м. Дубно з проханням розказати переселенцям громади про тимчасове житло. Монітори Фонду відгукнулися та спочатку зустрілися з ініціативною групою ВПО для поширення інформації серед мешканців громади. А згодом організували просвітницький захід для переселенців разом з юристом Фонду та представниками влади. Людям роз’яснили порядок формування черги на тимчасове житло для переселенців, а також про алгоритм подачі документів.