Дайджест новин з 26.04 по 31.05 у сфері свободи пересування та доступу до медичних послуг

1 червня 2022

Правові аналітики БФ "Право на захист" підготували дайджест основних новин у сфері свободи пересування та доступу до медичних послуг за період з 26 квітня по 31 травня 2022 року.

Свобода пересування:

  1. 1.Указом Президента України від 17 травня № 341/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні строком на 90 діб.


  2. 2.Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня № 615 (далі - Постанова № 615) внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57, якою затверджено Правила перетинання державного кордону громадянами України та до постанови Кабінету Міністрів України від 03 березня 2022 року № 194 “Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану”. Постановою № 615 протягом дії воєнного стану внесені наступні правила перетину державного кордону для:

а) водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил (далі – водії-волонтери);

б) водіїв транспортних засобів суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом (далі – водії-перевізники); 

в) працівників підприємств залізничного транспорту, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці (далі – працівники залізниці).

Важливо!

  • Водії-волонтери можуть перебувати за кордоном не більше 30 календарних днів.
  • Водії-перевізники, які мають ліцензії на міжнародні перевезення можуть перебувати за кордоном не більше 45 календарних днів.
  • Рішення про виїзд за межі України для працівників залізниці приймається на строк не більше шести місяців на підставі листів підприємств залізничного транспорту.

Крім цього, надано право на виїзд за кордон строком до 30 днів:

  • спортсменам національних збірних команд з олімпійських, неолімпійських видів спорту;
  • особам, які забезпечують підготовку спортсменів;
  • спортивним суддям та інші фахівцям, що забезпечують організаційне, медичне супроводження, антидопінговий контроль тощо


    3. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29 квітня № 333-р відкрито два додаткові пункти пропуску перетину державного кордону з Румунією, а саме «Дяківці» та «Красноїльськ».


    4. Державна прикордонна служба України третього травня опублікувала на сайті новину з описом категорії громадян віком від 18 до 60 років, яким дозволено виїзд за кордон в умовах воєнного стану. 

Доступ до медичних послуг:

1. Міністерством охорони здоров’я України прийнято наказ від 03 травня № 727, яким внесено зміни до деяких нормативно-правових актів. Відповідно, на період дії воєнного стану в Україні та тридцяти днів після припинення або скасування такого стану: 

- у разі відсутності технічної можливості виписування електронних рецептів на лікарські засоби, які підлягають реімбурсації, рецепти на зазначені лікарські засоби можуть виписуватися в паперовій формі.

- рецепти на лікарські засоби, які мають право виписувати лікарі, які надають первинну медичну допомогу, в тому числі лікарські засоби, які підлягають реімбурсації, виписуються зазначеними лікарями незалежно від наявності у пацієнта (його законного представника), укладеної декларації з відповідним лікарем.

- у разі відсутності технічної можливості виписування направлень для пацієнтів до закладів охорони здоров’я в електронній формі, такі направлення можуть виписуватися в паперовій формі.

- у разі відсутності технічної можливості ведення медичних записів в електронній системі охорони здоров’я, медичні записи ведуться на формах первинної облікової документації у паперовій формі.

2. Міністерством охорони здоров’я України прийнято наказ від 22 квітня № 675 (опублікований 03 травня), яким затверджено зміни процедури формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність для українців, які через військову агресію були змушені виїхати до сусідніх країн. 

На період дії воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування медичний висновок зі встановленою відміткою про тимчасову непрацездатність, що виникла за кордоном, може формуватися лікарем на підставі медичних записів, які внесені таким лікарем відповідно до виданих за кордоном медичних документів (їх копій), що підтверджують тимчасову непрацездатність.

Медичні документи або їх копії можуть бути надіслані поштою або надані лікарю за допомогою технічних засобів електронних комунікацій

Стосовно необхідності внесення даних змін БФ «Право на захист» 01 квітня 2022 року звертався до Міністерства охорони здоров’я України.