Дайджест новин БФ «Право на захист» з 26 березня по 25 квітня 2022 року у сфері свободи пересування та доступу до медичних послуг

2 травня 2022

Свобода пересування:

  • Верховна Рада України 1 квітня внесла зміни до законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов’язок і військову службу». 

Відповідно до змін, унесених до законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов’язок і військову службу», право на звільнення з військової служби під час воєнного стану через сімейні обставини або інші поважні причини мають:

  • Особи, які виховують дитину з інвалідністю;
  • Особи, які виховують тяжкохвору дитину (перинатальні ураження нервової системи, онкологічні  захворювання, цукровий діабет тощо); 
  • Особи, які здійснюють постійний догляд за хворою дружиною/чоловіком, дитиною до 18 років,  своїми батьками чи батьками чоловіка/дружини (якщо це підтверджується медичною  документацією); 
  • Особи, чиї батьки або батьки чоловіка/дружини є особами з інвалідністю I-II групи;
  • Особи, які доглядають за особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною; 
  • Військовослужбовці-жінки - у зв’язку з вагітністю; 
  • Військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років; 
  • Військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в  медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку; 
  • Один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років; 
  • Особи, які доглядають за особою з інвалідністю 1-2 групи, яка не є членом родини або потребує  постійного догляду, і немає іншої особи, яка могла б доглядати за нею.
  • Верховною Радою України 14 квітня внесено зміни до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». 

Цими змінами передбачено, що під час дії особливого періоду військовослужбовцям із числа іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу за контрактом, гарантується можливість припинення (розірвання) контракту за власним бажанням.

  • Постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня № 383 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57, якою затверджено Правила перетинання державного кордону громадянами України.

Даними змінами надано можливість перетину державного кордону в період дії надзвичайного або воєнного стану чоловікам призовного віку, в яких є інвалідність за наявності документів які це підтверджують. Крім цього, право на перетин державного кордону мають особи, які їх супроводжують за наявності відповідних документів. 

  • Кабінетом Міністрів України постановою від 01 квітня 2022 року № 399 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57, якою затверджено Правила перетинання державного кордону громадянами України.

Відповідно до вказаних змін, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану, обмежено перетин державного кордону для осіб, які мають відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, визначених в абзацах другому — восьмому частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме:

  • Здобувачі передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, (за денною  або дуальною формами); 
  • Педагоги та науковці закладів вищої та передвищої освіти, які мають вчене звання та/або науковий  ступінь; 
  • Працівники закладів загальної середньої освіти; 
  • Жінки та чоловіки, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час проведення  антитерористичної операції з числа осіб, що брали безпосередню участь у бойових діях.

Відповідно до даних, наданих Міністерством закордонних справ України, у відповідь на звернення від БФ «Право на захист», у період з 24.02.2022 по 20.04.2022 на тимчасовий консульський облік було взято 7213 дітей, які виїхали за кордон в умовах введення військового стану в Україні.

Доступ до медичних послуг:

1. Міністерством охорони здоров’я України прийнято наказ від 31 березня № 554, яким затверджено мінімальні вимоги щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення під час екстреного облаштування місць тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації.

2. Міністерством охорони здоров’я України прийнято наказ від 05 квітня № 574, яким затверджено критерії направлення громадян України для лікування за кордоном на період дії воєнного стану та переліку закладів охорони здоров’я, які здійснюють координацію направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану.

3. Співробітники БФ «Право на захист» під час нових візитів на міжнародні контрольні пункти пропуску (далі – МКПП) «Смільниця», «Угринів», «Шегині», «Рава-Руська», які знаходяться на українсько-польському кордоні, звернули увагу на невирішення проблем з доступом до медичних послуг. А саме:

- відсутність медичного пунктів, медичного персоналу;

- нестача медичних препаратів;

- відсутність дефібриляторів, глюкометрів та інших медичних засобів.

Схожі проблеми залишилися  невирішеними і на інших МКПП, на яких БФ «Право на захист» здійснює свою діяльність, а саме, в Чернівецькій області - на МКПП «Мамалига», «Кельменці», «Росошани», «Сокиряни», які межують з пунктами пропуску Республіки Молдова та МКПП «Порубне» - з Румунією.

Крім цього, на декількох МКПП залишається невирішеною проблема щодо виклику карет швидкої допомоги.