Команда БФ «Право на захист» взяла участь у Всеукраїнському Форумі Рад ВПО

6 листопада 2023

У Києві пройшов перший Всеукраїнський Форум Рад ВПО. БФ «Право на захист» на ньому представляли адвокаційна координаторка Ксенія Гедз, заступниця координаторки служби моніторингу захисту Валерія Самарська, керівниця Львівського регіону Олена Грекова, правова аналітикиня Галина Усова та юристка Фонду Ірина Федотова. 

Перший день Форуму був присвячений участі ВПО у формуванні політики, міжнародному досвіду залучення ВПО до процесу прийняття рішень та особливостям державної політики підтримки та інтеграції ВПО. Ксенія Гедз взяла участь у панельній дискусії «Дієва державна соціальна політика підтримки та інтеграції ВПО. Якою вона має бути?»

Адвокаційна координаторка БФ «Право на захист» зазначила про необхідність забезпечення комплексності та узгодженості державної соціальної політики підтримки та інтеграції ВПО з політиками в інших сферах державного життя.

Ксенія Гедз, адвокаційна координаторка БФ «Право на захист»

«Прозорість та відкритість державної соціальної політики підтримки ВПО мають стати одними з ключових засад державної соціальної політики. Також, важливим для державної соціальної політики є недискримінація за фактом внутрішнього переміщення, екстериторіальність та цифрова трансформація соціальної сфери. Натомість формування державної соціальної політики має ґрунтуватися на засадах передбачуваності, зрозумілості та правової визначеності. Крім іншого, державна соціальна політика має бути спрямована на забезпечення потреб найбільш вразливих категорій населення».

У другий день форуму наші колеги взяли участь в експертній групі: «Якою має бути загальнонаціональна мережа Рад ВПО. Інструменти мережування Рад ВПО» та розробляли бачення загально національної мережі рад ВПО, її ймовірний статус, склад, функції, повноваження.

Третій день Всеукраїнського Форуму Рад ВПО був присвячений проведенню тематичних сесій, воркшопів, тренінгів та презентацій. Адвокаційна координаторка БФ «Право на захист» Ксенія Гедз та правова аналітикиня Галина Усова провели воркшоп на тему: «Проблемні питання реалізації повноважень радами з питань внутрішньо переміщених осіб». Під час воркшопу обговорили не лише основні проблеми реалізації повноважень радами з питань ВПО, але й окреслили важливість використання адвокації у роботі рад з питань ВПО. 

Адвокаційна команда Фонду розповіла про поняття, етапи, рівні, інструменти, тактику та методику адвокаційної кампанії, а учасники воркшопу мали змогу поділитися особистим досвідом та історіями успіху застосування адвокації в ході реалізації повноважень рад з питань ВПО.

Під час виконання практичного завдання учасники воркшопу спільно з представниками Фонду розробили стратегію адвокаційної кампанії щодо формування фонду житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО в територіальній громаді.

Як висновок, необхідно наголосити, що саме ефективна реалізація повноважень радами з питань ВПО сприятиме прискоренню адаптації та інтеграції ВПО в приймаючій громаді та забезпечить їх повноцінну участь в соціальному, економічному та громадському житті. Попри те, що ради з питань ВПО лише формуються, на сьогодні створено вже 597 рад з питань ВПО (25 – при ОВА та КМВА, 80 – при районних та 492 – при органах місцевого самоврядування).

І саме ради з питань ВПО є оптимальною моделлю партисипації, яка може забезпечити проактивний захист прав та інтересів ВПО як на регіональному, так і на національному рівнях.

Захід проводився БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» у партнерстві з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та за підтримки УВКБ ООН й Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).