Національний круглий стіл «Порцелянове дитинство: шляхи до щастя маленьких українців» пройшов у Києві

12 липня 2023

Національний круглий стіл «Порцелянове дитинство: шляхи до щастя маленьких українців» провели наші колеги з напряму адвокації у Києві. Цей захід став продовженням обговорень, що БФ «Право на захист» ініціював у Львівській, Чернівецькій, Вінницькій та Дніпропетровській областях з початку року.


Круглий стіл об’єднав представників наукової спільноти, судівського, адвокатського, депутатського корпусів, представників громадських національних та міжнародних організацій, а також посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування.


Президент БФ «Право на захист» Олександр Галкін відзначив, що тема дітей була і залишається найчутливішою, і наразі команда БФ «Право на захист» продовжує свій шлях задля допомоги тим, хто її потребує.
Проєктна менеджерка Консорціуму Захисту України БФ «Право на захист» Катерина Задоєнко наголосила на тому, що робота у сфері захисту прав дітей не обмежується лише адвокаційним компонентом, а охоплює комплексну роботу юристів, соціальних працівників та психологів:


«Географія нашої роботи потроху змінюється, ми будемо рухатися на Схід та на Південь. З вересня цього року ми допомагатимемо жінкам та дітям Харківської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей, та продовжуватимемо працювати у Дніпропетровській області. Ми будемо розвивати нову для себе активність - створення безпечних просторів для жінок та дітей. Ми маємо зробити все, аби українські діти залишалися в безпеці та мали можливості для розвитку».


Дискусія на заході будувалася за трьома основними напрямками:
1) перспективи розвитку національного законодавства у сфері захисту прав дітей;
2) розвиток сімейних форм виховання та догляду за дітьми;
3) «воєнні» виклики у сфері захисту прав дітей.


«Чинне законодавство у сфері захисту прав дітей не характеризується системністю, а іноді не позбавлено радянських підходів. Для побудови якісної дитиноцентричної законодавчої бази існує потреба в її системному, а не фрагментарному оновленні, шляхом прийняття окремого кодексу – Кодексу про права дитини», – зазначила правова аналітикиня БФ «Право на захист» Марина Ус.


Відома фахівчиня у сфері захисту прав дітей, Людмила Волинець, наголосила на тому, що оновленню законодавства має передувати розробка і закріплення єдиної державної політики у сфері захисту прав дітей.


Заступник голови комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики Павло Сушко Народний депутат України наголосив на розбалансованості системи захисту дітей на національному рівні й необхідності найскорішого формування відповідного централізованого державного органу.


Модеруючи панельну дискусію, Ксенія Гедз, координаторка з питань адвокації БФ «Право на захист» звернула увагу на важливість запровадження адміністративної процедури реєстрації народження дітей, які відбулися на тимчасово окупованих територіях України, з метою забезпечення рівного доступу до реєстрації та документів усіх дітей, народжених в Україні.


Юристка Регіонального центру з прав людини Катерина Рашевська звернула увагу на імплементацію міжнародних стандартів щодо репатріації, реабілітації та реінтеграції дітей, жертв збройного конфлікту, у національне законодавство та практику правозастосування та зазначила, що діти - це основа національної безпеки.


За результатами заходу учасниками будуть напрацьовані висновки-рекомендації щодо шляхів подолання проблем у сфері захисту прав дітей та удосконалення відповідного законодавства.
Ми дякуємо всім учасникам круглого столу, які змогли долучитись до заходу. Лише спільними зусиллями ми зможемо захистити права дітей України!


Захід пройшов в рамках проєкту «Захист життів за допомогою інтегрованої багатосекторальної підтримки» від БФ «Право на захист» як партнера Консорціуму Захисту (Ukraine Protection Consortium), координованого Save the Children. Програма здійснюється за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA).