Нові правила доступу до укриттів у закладах освіти для дітей

У зв’язку з воєнним станом в Україні наразі велику увагу приділяють об’єктам цивільного захисту, у тому числі в закладах освіти для дітей. Про це зокрема свідчить низка прийнятих після повномасштабного вторгнення нормативно-правових і роз’яснювальних актів щодо правового регулювання об’єктів цивільного захисту.

Однією з проблем, що потребувала вирішення, було унормування функціонування укриттів у закладах освіти, зокрема щодо можливості доступу сторонніх осіб до таких укриттів.

Державні органи зробили перший крок у розв’язанні цього питання: прийняли Постанову Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2023 року № 1022 «Про внесення змін до Положення про заклад дошкільної освіти», відповідно до якої коло осіб, які можуть перебувати в укриттях у закладах дошкільної освіти державної та комунальної форми власності, є обмеженим; доступ до укриттів у державних (комунальних) закладах дошкільної освіти під час здійснення освітньої діяльності надається виключно учасникам освітнього процесу.

Наступним кроком стало прийняття 19 грудня 2023 року змін до «Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2023 р. № 1331.

Наразі відповідно до абз. 6 п. 31 об’єкти фонду захисних споруд закладів освіти під час здійснення освітнього процесу за очною формою здобуття освіти доступні тільки для учасників освітнього процесу.

Такий підхід є виправданим з точки зору гарантування фізичної та психологічної безпеки учасників освітнього процесу, насамперед дітей. Адже адміністрація закладів має захищати маленьких українців не лише від наслідків воєнних дій, а й створювати безпечне та якісне освітнє середовище.

Поряд із цим державі важливо забезпечити достатню кількість укриттів для уможливлення належної реалізації права на безпеку іншими особами.