Облаштування міжнародних пунктів пропуску та територій перед ними. Моніторингове дослідження (вересень 2022 - лютий 2023)

4 серпня 2023

За останніми даними Агентства ООН у справах біженців (далі — УВКБ ООН), станом на квітень 2023 року по всій Європі зафіксовано 8 174 189 біженців з України.

З моменту повномасштабного вторгнення Російської Федерації 24 лютого 2022 року кількість перетинів кордону з України досягла 20 421 761, тоді як кількість перетинів в Україну — 11 899 878.
Зростання кількості перетинів державного кордону спричинило збільшення завантаженості на міжнародних пунктах пропуску (далі — МПП) і ще з більшою актуальністю постало питання облаштування МПП та території перед ними, забезпечивши необхідними умовами доступу до питної, технічної води, санітарно-гігієнічних приміщень, укриття, місць для сидіння і комфортного перебування під час очікування в черзі з метою перетинання кордону.

Моніторингове дослідження реалізоване Благодійною організацією «Благодійний фонд «Право на захист» (далі — БФ «Право на захист») в рамках проєкту «Надання багатогалузевої гуманітарної допомоги постраждалому від конфлікту населенню в Україні та Молдові» у співпраці з УВКБ ООН. В його основу покладений аналіз моніторингових даних щодо облаштування МПП і територій перед ними, зібраних УВКБ ООН, БФ «Право на захист», Міжнародним фондом охорони здоров'я та навколишнього середовища «Регіон Карпат» NEEKA, громадською організацією «Десяте квітня».

Моніторинг проводився впродовж вересня 2022 року — лютого 2023 року на міжнародних пунктах пропуску «Бронниця», «Могилів-Подільський», «Порубне», «Паланка», «Старокозаче», «Солотвино», «Лужанка», «Чоп» (залізничний пункт пропуску), «Ужгород-Вишнє Нємецьке», «Шегині», «Рава- Руська», «Краківець», «Угринів», «Грушів», на яких чисельність осіб, що перетинають кордон сягала понад 1000 осіб за добу, окрім МПП «Мамалига», де кількість осіб, які перетинають кордон не перевищувала 300 осіб за добу.

Обʼєктом моніторингу виступали умови облаштування МПП та територій перед МПП щодо забезпечення для людей, які перетинають кордон:

● доступу до води (питної та технічної);
● санітарно-гігієнічних умов (наявності санітайзерів/дезінфекторів для рук, туалетів, здійснення вивозу сміття);
● умов очікування та цивільного захисту (наявності місць для сидіння, навісів від опадів, пунктів обігріву, укриттів для цивільних осіб на випадок повітряної тривоги, систем звукового чи візуального сповіщення про небезпеку (гучномовці/сирени тощо);
● умов для людей з інвалідністю, маломобільних, людей похилого віку, батьків з дітьми (наявності крісел колісних та персоналу, що допомагає особам з інвалідністю, маломобільним особам та особам похилого віку, спеціально облаштованих туалетів, пандусів, кімнат матері та дитини (повивальні чи для годування).
У подальшому з метою оцінки рівня задоволення потреб людей, зʼясування відповідності МПП, територій перед ними міжнародним стандартам та їх готовності до сучасних викликів і ризиків, повʼязаних зі збройною агресією проти України, аналітики БФ «Право на захист» здійснили аналіз результатів проведеного моніторингу, на підставі якого сформували висновки та рекомендації.

Повний текст дослідження доступний за посиланням:

monitoryngove_doslidzhennya_mpp_2023_ukr