Правнича допомога й законодавчі ініціативи для захисту ВПО: головні теми дискусій масштабного юридичного форуму БФ «Право на захист» у Києві

24 жовтня 2024

Представники міжнародних партнерів, державних структур, що опікуються захистом прав людей, обговорили виклики, з якими стикаються гуманітарні організації в контексті надання допомоги внутрішньо переміщеним особам, під час панельних дискусій юридичного форуму «Правовий захист ВПО: від реагування до стійкості», який провів БФ «Право на захист» протягом 17 та 18 жовтня. 

Як зазначив президент БФ «Право на захист» Олександр Галкін, юридичний форум — це можливість подискутувати про ефективну роботу фахівців і плани на майбутнє.  З його слів, Фонд нині працює над тим, аби надавати найякіснішу юридичну допомогу внутрішньо переміщеним особам і людям, які постраждали від війни.


Президент БФ «Право на захист» Олександр Галкін

«Для нас дуже важливо, щоб ми розвивалися, як юристи, професіонали і як члени громад. Ми намагаємося поширювати наш досвід не тільки в Україні. Ви знаєте, що рік тому ми відкрили представництво в Польщі. Там теж є юридична допомога, не така велика як у нас в Україні. Проте ми плануємо розширення. У нас дуже багато планів на довгострокові рішення. Юридична допомога ставатиме все складнішою. Тобто це більше і судових кейсів, і кейсів на межі зі стратегічним судочинством, адвокацією»

Понад 110 000 консультацій для понад 68 000 осіб, які надали юристи регіональних офісів, 57 000 юридичних консультацій, наданих юристами лінії допомоги БФ «Право на захист», 140 000 унікальних користувачів чат-бот «Юридичний порадник ВПО», 51 стратегічна справа за підсумками 2023 року, три заяви до ЄСПЛ, низка касаційних справ на розгляді — ось такі проміжні результати роботи програми у 2024 році, про які також ішлося протягом обговорень на юридичному форумі. 

Зокрема, про такі цифри заявив координатор програми надання правової допомоги ВПО та постраждалим від воєнних дій Віталій Чорненький.

Координатор програми надання правової допомоги ВПО та постраждалим від воєнних дій БФ "Право на захист" Віталій Чорненький

«Ми працюємо у 22 регіонах і надаємо цілу низку послуг, починаючи з найпростіших інформаційних консультацій, завершуючи представництвом отримувачів допомоги в складних справах у судах касаційної інстанції та в Європейському суді з прав людини. Ми пишаємося структурою програми й модальностями у яких працюємо, для того, щоб дотягнутись до кожного. Зараз ми докладаємо багато зусиль для того, аби зберегти покриття й обсяг допомоги, потреба у якій не стає меншою»

Перший день юридичного форуму було присвячено обговоренню правничої допомоги в гуманітарному реагуванні, зокрема судовому захисту прав ВПО.

Панельну дискусію про деякі проблеми оформлення касаційних скарг і застосування «касаційних фільтрів» проводив Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду Дмитро Гудима. Зокрема, йшлося про оформлення касаційних скарг, підстави для касаційного оскарження судових рішень у цивільній юрисдикції та так звані «касаційні фільтри».

Другого дня юридичного форуму учасники обговорювали тему Реєстру збитків, завданих Російською  Федерацією проти України. Зокрема, цій темі був присвячений виступ Голови Київського офісу Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України Ганни Христової.

Голова Київського офісу Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України Ганна Христова

«У нас було завжди з вами два варіанти. Перший варіант — створювати абсолютно весь механізм — роками, десятиріччями, лишити це все нашим онукам, забезпечивши повну правову визначеність та передбачуваність. Тільки є одна проблема. За ці роки і десятиріччя зникли б сліди. Бо сліди злочинних діянь зникають значно швидше, ніж ми того очікуємо. Або піти тим шляхом, яким пішов Уряд України у спілкуванні з міжнародною спільнотою — розвивати процеси паралельно. Тому створюється Реєстр. Щодо нього є вже достатньо чітке розуміння про категорії шкоди, про стандарти і вони будуть постійно розвиватися»

Про законодавчі ініціативи й основні тенденції в захисті постраждалих від війни під час дискусійної панелі говорили народний депутат України, голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України Павло Фролов, Перша заступниця Міністра соціальної політики України Дарія Марчак, а також директорка Департаменту моніторингу додержання прав громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України Офісу Омбудсмана Ірина Калупаха. 

Зокрема, народний депутат Павло Фролов нагадав, що за оцінкою Світового банку 3,5 млн українців втратили житло, а за українські експерти налічують 4 млн таких людей.

Народний депутат України, голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України Павло Фролов

«Один з основних фокусів нашої роботи — це вирішення житлової проблеми постраждалих. А також ми розглянули питання і дали свої пропозиції, своє бачення і по фінансовій допомозі, по гуманітарній допомозі, і по тому, як удосконалити програму “єВідновлення”. Ми розглянули, яка ситуація у нас із захистом прав українських біженців за кордоном, яких за оцінками УВКБ ООН 6 млн. Основні наші законодавчі ініціативи й законопроєкти, які стосуються от саме виплати грошової допомоги. Критерії виплати допомоги на проживання, це те, що найбільше турбує людей»

Окрім того, Павло Фролов розповів і про інші законодавчі ініціативи. 

Народний депутат України, голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України Павло Фролов

«Це законопроєкт про проведення всеукраїнської інвентаризації нерухомості й створення такої системи бази даних про всі об'єкти, які можуть бути використані для проживання ВПО. Передбачено, що ці дані будуть доступні на онлайн-мапі і люди, які зазнали вимушеного переміщення, постраждалі від війни зможуть подавати заявки на проживання. Я постійно комунікую і прошу міжнародні організації теж відкрити, коли буде створена ця система, свої житлові рішення»

Юридичний форум є унікальною платформою, де юристи, які надають правову допомогу ВПО, а також адвокаційні фахівці обговорюють актуальні проблеми й стратегії для захисту їхніх прав. Захід спрямований на обговорення викликів, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи, і на визначення перспектив розвитку правової підтримки, сприяючи побудові справедливішого й безпечнішого суспільства.