Правовий дайджест БФ «Право на захист» (квітень)

17 травня 2024

Правовий дайджест БФ «Право на захист» за квітень 2024 року

(зміни стосуються прав, свобод та інтересів ВПО та осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації)

Свобода пересування

1. Постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2024 року № 366 внесено зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України. Зміни передбачають, що під час введення на території України воєнного стану пропуск через державний кордон громадян України чоловічої статі віком від 18 до 22 років, які за денною формою здобуття освіти здобувають ступінь вищої освіти бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування) в закладах вищої освіти України державної або комунальної форми власності та які згідно з Порядком реалізації права на академічну мобільність, є учасниками програм освітньої академічної мобільності і прямують на навчання в іноземні заклади освіти, здійснюється за умови виконання правил перетинання державного кордону України та наявності відповідних підтвердних документів. 

Підтвердними документами для таких осіб є:

  • довідка від закладу вищої освіти України щодо направлення учасника програми освітньої академічної мобільності для навчання в іноземному закладі освіти із зазначенням підстави співробітництва, строку навчального семестру за кордоном, відсутності за результатами двох останніх семестрів (півріч) негативних оцінок і фактів перескладання заліків і екзаменів та підтвердження рівня володіння здобувачем освіти мовою викладання в іноземному закладі освіти;
  • копія договору академічної мобільності, засвідчена закладом освіти України в установленому порядку;
  • е-квиток студента (учня), перевірений засобами Порталу Дія за допомогою електронних пристроїв шляхом зчитування або введення унікального електронного ідентифікатора;
  • військово-облікові документи з відповідними відмітками районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Зазначені студенти, що є учасниками програми освітньої академічної мобільності, можуть безперервно перебувати за кордоном не більше строку навчального семестру.

2. Верховною Радою України прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку” № 3633-IX від 11 квітня 2024 року (далі – Закон). Новий Закон, який поки очікує набрання чинності, вносить зміни до низки нормативно-правових актів, зокрема, до: 

- Закону України “Про правовий режим воєнного стану” № 389-VIII від 12 травня 2015 року, який доповнено положеннями, серед іншого, про те, що у період дії воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред’являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Крім цього, вчинення консульських дій у закордонних дипломатичних установах України в умовах воєнного стану за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які не оновили персональні дані у встановлений законодавством строк, здійснюватиметься за умови одночасного їх оновлення. Однак це правило не буде застосовуватися у таких випадках: (і) оформлення посвідчення особи на повернення в Україну; (іі) вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства; (ііі) вчинення дій за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном.

Змінами до цього закону також передбачено, що в умовах воєнного стану оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон буде здійснюватися розміщеним за межами України відокремленим підрозділом державного підприємства, що належить до сфери управління Державної міграційної служби України, громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років за умови наявності у них військово-облікових документів. 

- Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” № 3543-XII від 21 жовтня 1993 року (далі - Закон про мобілізацію). В новій редакції викладаються положення Закону про мобілізацію стосовно (і) обов’язків громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації (зокрема, встановлюється, що  громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста), (іі) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, (ііі) організації і порядку бронювання військовозобов’язаних тощо. 

Крім цього, Закон про мобілізацію буде доповнено новим розділом щодо заходів впливу на громадян, які не виконують передбачені ним обов’язки під час мобілізації. До них застосовуватиметься адміністративне затримання та здійснюється доставлення громадянина до ТЦК та СП. Якщо затримання здійснити неможливо, особі в паперовій формі засобами поштового зв’язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу її місцезнаходження, місця проживання чи перебування надсилається вимога про виконання обов’язку (обов’язків) військовозобов’язаним, резервістом (далі - вимога). Якщо громадянин добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення вимоги (день, що вважається днем вручення вимоги, визначається за спеціально встановленими правилами) не виконав зазначеного у ній обов’язку (обов’язків), ТЦК та СП звертається до суду з приводу тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації - на строк до виконання або відкликання такої вимоги. 

Доступ до медичних послуг

1. 02 квітня 2024 року Урядом було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України “Питання організації реабілітації у сфері охорони здоров’я” від 03 листопада 2021 року № 1268. Затверджений останньою Порядок організації надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я, було доповнено уточненням щодо того, що реабілітаційну допомогу можна надавати із застосуванням телереабілітації шляхом телеконсультування (телевідеоконсультування) разом з обстеженням, телереабілітаційних зборів мультидисциплінарної реабілітаційної команди, телеметрії, моніторингу показників здоров’я людини, контролю виконання індивідуального реабілітаційного плану чи дотримання рекомендацій фахівців з реабілітації та освіти пацієнта, дистанційної супервізії та в інших формах, що не суперечать законодавству (у разі технічної можливості). Рішення про надання реабілітаційної допомоги із застосуванням методів та засобів телемедицини приймає фахівець із реабілітації.

Також було встановлено, що надавачі реабілітаційної допомоги, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, що передбачає право здійснення реабілітації у сфері охорони здоров’я, здійснюють інформування пацієнтів про доступні реабілітаційні послуги та умови їх отримання шляхом розміщення таких відомостей у доступному для пацієнтів місці, на веб-сайтах (веб-сторінках) (за наявності), а також шляхом індивідуального консультування пацієнтів.

2. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 квітня 2024 року № 397, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання закупівлі лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них” від 07 березня 2022 року № 216, якими змінено перелік лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, що закуповуються на виконання відповідних угод (договорів), укладених особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я. Саму ж назву цього переліку було замінено на таку: “Перелік лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, що закуповуються за кошти державного бюджету для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я”.  До оновленого переліку насамперед увійшли ліки і медвироби для пацієнтів із травмами внаслідок бойових дій, слухові апарати й імуноглобулін людський для дітей із хворобою Кавасакі.

3. 26 квітня 2024 року Уряд вніс зміни до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770. До згаданого переліку було внесено 25 нових препаратів у списках: (і) особливо небезпечних наркотичних засобів, обіг яких заборонено; (іі) особливо небезпечних психотропних речовин, обіг яких заборонено; (ііі) наркотичних засобів, обіг яких обмежено; (iv) прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю.

4. Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 25 квітня 2024 року № 714 затверджено нові клінічні протоколи за темою "Бойові травми": “Анестезія у пацієнтів із травмою”, “Гострий компартмент-синдром”, “Бойова торакальна травма”, “Бойові поранення: дебридмент та іригація”, “Висока двостороння ампутація”, “Судинна травма”.

Соціальний захист

  1. Уряд прийняв постанову від 09 квітня 2024 року № 385, якою затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо надання та оплати послуг з оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, що містяться в Державному реєстрі майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей, за принципом «гроші ходять за дитиною». Метою такого експериментального проекту є надання дітям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, послуг з оздоровлення та відпочинку. Проект реалізовуватиметься до 31 грудня 2024 року, а його координатором виступить Міністерство соціальної політики України.

За вказаною постановою, отримувачем бюджетних коштів на оздоровлення і відпочинок дітей, які потребують особливої уваги і підтримки, є один з батьків (особа, яка його/її замінює) дитини (у т.ч. зареєстрованої як ВПО, що отримує допомогу на проживання ВПО), що виховується в малозабезпеченій сім’ї та належить до таких категорій, як дитина з інвалідністю (здатна до самообслуговування) або дитина із багатодітної сім’ї.

Бюджетні кошти перераховуються отримувачу на кожну дитину один раз на рік у грошовій безготівковій формі на відкритий поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - поточний рахунок) в АТ “ПриватБанк” за умови, що дитині отримувача в поточному році уповноваженими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування не надавалася путівка до державного підприємства “Міжнародний дитячий центр “Артек” за рахунок коштів державного або місцевого бюджету будь-якого рівня.

Отримувач протягом 3 місяців з дня зарахування на поточний рахунок бюджетних коштів, а при їх зарахуванні у жовтні - листопаді, то не пізніше 25 грудня поточного року: (і) обирає один з дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, який приєднався до публічного договору з надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітей; (іі) звертається до керівника обраного закладу для отримання згоди та підтвердження можливості надання ним послуг з оздоровлення / відпочинку дітей із зазначенням строку перебування дитини в закладі та повної вартості путівки; (ііі) оплачує послуги з оздоровлення дитини шляхом придбання путівки на 21 календарний день; (iv) оплачує послуги з відпочинку дитини шляхом придбання путівки на 14 календарних днів.

Зазначеною постановою також було змінено перелік категорій дітей, на організацію оздоровлення/відпочинку яких в 2024 році спрямовуються передбачені для цього у державному бюджеті кошти. Такий перелік наведено в Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для організації оздоровлення і відпочинку дітей, які потребують особливої уваги і підтримки, в дитячих оздоровчих таборах державних підприємств “Міжнародний дитячий центр “Артек”, “Український дитячий центр “Молода гвардія” і в дитячих закладах, що містяться в Державному реєстрі майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 09 травня 2023 року № 462.

Як зазначає Міністерство соціальної політики України, в 2024 році до переліку було додано 3 категорії: 

  • діти учасників бойових дій, зокрема і добровольців, визначених у пунктах 19–24 частини 1 статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
  • діти загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, визначених у частині першій статті 10-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
  • діти, зареєстровані як ВПО, які отримують допомогу на проживання ВПО.

Як і у 2023 році, на отримання безоплатних путівок можуть також претендувати: 

  • діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування;
  • рідні діти батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одній прийомній сім’ї чи дитячому будинку сімейного типу;
  • діти з малозабезпечених сімей;
  • діти, один з батьків яких загинув, пропав безвісти або помер від поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, отриманого в зоні проведення АТО, здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях, зоні бойових дій.

2. 25 квітня 2024 року Парламентом прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення”. 

Новий закон спрощує механізм виплати пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях або під час тимчасової окупації виїхали на підконтрольну Україні території. Виплата їм  пенсій проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації (далі - РФ). Однак, за відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та РФ, неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення РФ підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії. 

Виплата пенсій особам, які тимчасово проживають за межами України, здійснюватиметься на поточні рахунки, відкриті в установах банків, розташованих на території України, за умови проходження особою фізичної ідентифікації (до якої прирівнюється ідентифікація особи за допомогою відеоконференцзв’язку) до 31 грудня кожного календарного року. Порядок виплати пенсії на час тимчасового проживання за кордоном встановлюватиметься Урядом. 

Крім того, дозволяється при відсутності необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком зараховувати періоди роботи особи в іншій державі за умови зарахування таких періодів роботи до страхового стажу (стажу роботи) згідно із законодавством відповідних держав. Порядок такого зарахування також встановлюється Урядом. 

При цьому до стажу не зараховуватимуться періоди трудової діяльності на тимчасово окупованих територіях України після 19 лютого 2014 року особі, яка після зазначеної дати проходила військову службу (службу) у збройних силах та силових структурах, на посадах в органах місцевого самоврядування у відповідних органах (формуваннях) РФ, добровільно займала посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, утворених на тимчасово окупованих територіях тощо. 

Наразі прийнятий закон очікує на підписання його Президентом України. 

Житлові права внутрішньо переміщених осіб

  1. 02 квітня 2024 року на сайті Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України (RD4U), було опубліковано оголошення про відкриття прийому заяв про відшкодування збитків, завданих агресією РФ. 
  2. 15 квітня 2024 року набрали чинності зміни до Закону України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України”. Зміни, внесені до вказаного закону, було проаналізовано експертами БФ “Право на захист” в нашому аналітичному матеріалі.