Правовий дайджест БФ «Право на захист» (січень 2024 року)

Доступ до медичних послуг

1. Кабінет Міністрів України постановою від 19 січня 2024 року № 64 вніс зміни до Порядку придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 травня 2013 року № 333. 

Внесеними змінами передбачено збільшення кількості препаратів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, дозволених до зберігання:

  • у фармацевтичних (аптечних) закладах з тримісячної до шестимісячної потреби;
  • у лікувально-профілактичних закладах з місячної до тримісячної потреби.

Крім цього, збільшено дозволений до видачі обсяг препаратів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, хворим під час надання паліативної та хоспісної допомоги з п’ятнадцяти до тридцятиденної потреби.

Одночасно з цим, врегульовано положення щодо впровадження електронного рецепта та контролю за відпуском рецептурних лікарських засобів.

2. За даними Міністерства охорони здоров’я в Україні запрацювала перша мобільна аптека. Свою роботу вона розпочала у Харківській області за маршрутом, який  включає 86 населених пунктів. 

Інформацію щодо прибуття мобільного аптечного пункту пацієнти зможуть отримати від сімейного лікаря або місцевої влади. Маршрут будуватиметься з урахуванням безпекової ситуації та потреб громади, визначених сімейними лікарями

Відповідно до законодавства, мобільним аптечним пунктам заборонено реалізовувати наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, однак вони мають право відпускати рецептурні та безрецептурні лікарські засоби. Відпуск рецептурних препаратів виключно за рецептом, паперовим або електронним. Крім цього, слід зазначити, що мобільні аптечні пункти працюватимуть:

Соціальний захист

26 січня 2024 року Кабінет Міністрів України затвердив Постанову №94 “Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб”.

Постановою №94 передбачено, зокрема, те, що виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжується автоматично з 1 лютого 2024 року на один місяць без додаткового звернення для осіб, у яких у січні 2024 року закінчився шестимісячний період отримання Допомоги.

Виплата Допомоги продовжується на другий шестимісячний період автоматично: особам, які втратили працездатність, зокрема, які досягли пенсійного віку, та отримують пенсію, розмір якої не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; особам з інвалідністю I чи II групи; діти з інвалідністю віком до 18 років; тяжкохворі діти (детальний перелік визначений Постановою №94); дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа віком до 23 років, зокрема такі, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях; батьки-вихователі і прийомні батьки.

Постановою №94 було передбачено, що на період воєнного стану державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям призначається на один шестимісячний період, якщо у складі сім'ї є особа працездатного віку, яка: є особою з числа ВПО і не працює або не сплатила або за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; та/або повернулася після міграції/тривалого перебування (не менше ніж 90 календарних днів) за кордоном, не перебуває на обліку як ВПО і не працює або не сплатила/за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і яка звертається за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям не раніше ніж через 15 робочих днів після такого повернення.

Соціальні послуги

23 січня 2024 року постановою Кабінету Міністрів України № 83 “Про організацію діяльності та забезпечення функціонування центрів життєстійкості” затверджено Порядок організації діяльності та забезпечення функціонування центрів життєстійкості.

У центрі життєстійкості мають бути створені умови, зокрема для надання комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості, розміщення сімейних просторів для організації сімейного консультування та надання соціальних послуг сім’ям з дітьми, прийому отримувачів послуг з надання послуг у сфері зайнятості; та безоплатної первинної правничої допомоги, тощо.

Для організації прийому отримувачів вказаних соціальних послуг в центрі життєстійкості утворюються віддалені робочі  місця відповідних фахівців.

Цифровізація

1. За повідомленням Урядового порталу Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувала рекомендації щодо використання технологій генеративного штучного інтелекту в медичній сфері. Ці технології відіграють важливу роль у діагностиці та лікуванні, дозволяючи пацієнтам досліджувати симптоми та шукати варіанти лікування. ВООЗ вбачає перспективу використання штучного інтелекту лікарями для діагностики та клінічного лікування, наприклад, відповіді на письмові запити пацієнтів.

Однак, ВООЗ звертає увагу на необхідність ретельного врахування якості інформації, на якій навчаються ці системи. Існує ризик використання неправильної або упередженої інформації, що може призвести до помилкових медичних висновків.

ВООЗ надає рекомендації для організації безпечного використання цих технологій у медицині. 

2. Міністерство соціальної політики України повідомляє про нові можливості для сімей з дітьми на порталі Дія. Цьогоріч було впроваджено цифровізацію виплат соціальної допомоги, що значно спрощує процес звернення та отримання необхідної підтримки.

На порталі Дія доступні чотири види соціальної допомоги:

- допомога при усиновленні дитини – для батьків, які усиновили дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. 

- допомога людині, яка доглядає за хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність, – для батьків, усиновлювачів, прийомних батьків, батьків-вихователів, опікуна, піклувальника, який доглядає за дитиною. 

- допомога людям з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, яка призначається на весь час інвалідності. 

- допомога на дитину одинокій матері або батьку – для одиноких усиновлювачів чи одиноких матерів або батьків, які не перебувають у шлюбі. 

Для отримання допомоги необхідно авторизуватись  на порталі Дія, обрати потрібну послугу, заповнити відомості, сформувати заяву та підписати її за допомогою електронного підпису чи Дія.Підписом. Рішення про призначення допомоги приймається протягом 10 днів, а інформація про результат надсилається в особистий кабінет користувача на порталі або на електронну пошту.

Житлові права внутрішньо переміщених осіб

1. З 1 січня почали діяти зміни до Закону України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України” № 2923-IX від 23 лютого 2023 р., які передбачають можливість надання компенсації за вже виконаний за власні кошти ремонт.

Механізм надання компенсації за виконаний ремонт більш детально врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 р. № 381. Однак функціонал Дії, необхідний для подання заяви на компенсацію за виконаний ремонт, не запрацював вчасно, у зв’язку з чим практична реалізація цього механізму досі не розпочалася. 

2. 9 січня почали діяти зміни до Порядку формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 495.

3. Внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 “Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд”.

Постанову було доповнено положенням про те, що акт обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією РФ (акт комісійного обстеження), складений відповідно до пункту 8-1 Порядку, затвердженого вказаною постановою, та/або звіт з технічного обстеження, складений відповідно до пункту 9 цього ж Порядку, є документами, що підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії РФ для цілей реалізації положень пунктів 8-11 розділу IV “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про споживче кредитування”.

4. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2024 р. № 39 було внесено зміни до: 

  • Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 (змінено умови проведення державної реєстрації припинення права власності на закінчений будівництвом об’єкт / об’єкт незавершеного будівництва у зв’язку з його знищенням);
  • Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 р. № 381 (уточнено вимоги до оформлення згоди співвласників об’єкта нерухомості на отримання компенсації заявником при наданні її у паперовій формі, передбачено можливість банків випускати до спеціальних рахунків для отримання компенсації пластикові платіжні картки, розширено перелік підстав для відмови у наданні компенсації, розширено Перелік груп товарів будівельної продукції, що можуть бути придбані отримувачем за кошти компенсації тощо);
  • Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 р. № 600: (встановлено, що подання заяви про надання компенсації здійснюється в електронній формі за умови, що право власності особи на знищений об’єкт нерухомості зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та підтверджено відповідними відомостями з нього; врегульовано питання подання заяви про надання компенсації, якщо власником знищеного об’єкта є недієздатна особа/особа, дієздатність якої обмежена, або особа, яка не досягла 18-річного віку; визначено, коли має здійснюватися державна реєстрація припинення права власності на знищений об’єкт нерухомого майна; обмежено розмір площі знищеного об’єкта, що може використовуватися для розрахунку суми компенсації; встановлено порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності комісії з розгляду питань щодо надання компенсації та рішень органу, який її створив; встановлено умови проведення виплати компенсації у формі грошових коштів для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку тощо).

5. 26 січня Мінінфраструктури повідомило про початок надання компенсації у формі грошових коштів для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку.