На жаль, за вашим запитом нічого не знайдено, ви можете пошукати інше ключове слово, або звернутись до нас із вашим запитанням через форму зворотнього зв’язку
Правовий дайджест БФ «Право на захист» за серпень 2024 року (зміни стосуються прав, свобод та інтересів ВПО та осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації)
21 серпня 2024 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього». Цим законом Україна визнає (із певними застереженнями) юрисдикцію Міжнародного кримінального суду в Гаазі щодо злочинів проти людяності, геноциду та воєнних злочинів, починаючи з 21 листопада 2013 року, а також злочину агресії, починаючи з 17 липня 2018 року.
БФ «Право на захист» підтримує ухвалення зазначеного закону, як зазначено в оприлюдненій напередодні позиції щодо цього.
За повідомленням Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (Мінреінтеграції), Координаційним штабом з питань проведення обов’язкової евакуації населення в умовах воєнного стану було погоджено рішення про евакуацію у примусовий спосіб дітей з їхніми родинами з окремих населених пунктів Донецької області. Обов’язкову евакуацію дітей у примусовий спосіб планується здійснити з Покровського та Краматорського районів Донецької області. Також обов’язкову евакуацію населення проводять у 23 населених пунктах Сумського району. За повідомленням Мінреінтеграції евакуація охоплює близько 6000 осіб, зокрема 425 дітей.
Соціальний захист
06 серпня 2024 року постановою Кабінету Міністрів України № 888 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з організації надання внутрішньо переміщеним особам похилого віку, особам з інвалідністю соціальних послуг стаціонарного догляду, підтриманого проживання за принципом «гроші ходять за людиною» (далі - Порядок).
Отримати соціальні послуги стаціонарного догляду та підтриманого проживання, згідно з Порядком, можуть: дієздатні внутрішньо переміщені особи похилого віку, особи з інвалідністю, які залишили своє місце проживання та перемістилися з територій, на яких ведуться бойові дії, або з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до відповідного переліку територій, затвердженого Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, а також особи, в яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) та інформацію про яке внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (за технічної можливості) (далі - особи, які потребують надання соціальних послуг).
Надання відповідних соціальних послуг здійснюється надавачами соціальних послуг, які відповідають низці умов, визначених Порядком.
Основною особливістю надання соціальних послуг за принципом «гроші ходять за людиною» є можливість самостійного вибору надавача соціальних послуг, що забезпечує адресність, прозорість та підвищує якість надання соціальних послуг.
Крім того, бюджетні кошти в межах експериментального проекту спрямовуються отримувачам соціальних послуг на їх поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті в акціонерному товаристві комерційний банк «ПриватБанк» або в інших банківських установах, які погодяться з умовами експериментального проекту та будуть готові до нього долучитися.
Особа, яка потребує надання соціальних послуг, подає виконавчому органу міської, районної у містах (у разі їх утворення), селищної, сільської ради (у разі їх відсутності — військовій адміністрації населеного пункту) за своїм задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) або за місцем свого звернення незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) заяву в паперовій або в електронній формі про потребу в наданні соціальних послуг у межах експериментального проекту, що складається за формою, затвердженою Міністерством соціальної політики України.
Враховуючи викладене, прийняття Порядку є одним з перших кроків у запровадженні ефективної, адресної та прозорої системи надання соціальних послуг, що дозволить забезпечити потреби внутрішньо переміщених осіб та сприятиме розвитку ринку надавачів соціальних послуг та їх підтримці.
Житлові права внутрішньо переміщених осіб
За повідомленням Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України (Мінінфраструктури) від 7 серпня 2024 року, мешканці громад в зоні активних бойових дій відтепер можуть отримувати компенсацію за знищене житло по програмі єВідновлення. Як зазначає Мінінфраструктури, після оновлення нормативної бази та функціоналу програми єВідновлення, в тих випадках, коли обстеження майна не створює загрози для життя та здоров’я членів комісії, вони можуть опрацьовувати заяви громадян та нараховувати компенсацію. При цьому, придбати або збудувати нове житло можна лише на територіях під контролем України, де немає активних бойових дій. Якщо житло визнається таким, що підлягає відновленню, про це буде складено акт обстеження, який внесуть до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, а кошти на відновлення надаватимуться після виключення громади з переліку таких, де тривають активні бойові дії.
Відповідно до інформації, опублікованої Міністерством цифрової трансформації України від 13 серпня 2024 року, у програмі єВідновлення відбулось два оновлення. Доопрацьовано функціонал подачі заяв від законних представників власників пошкодженого житла через співробітників ЦНАПів або нотаріусів. З огляду на це, працівники ЦНАПів та нотаріуси зможуть приймати заяви від законних представників власників житла без довіреності. Це стосується випадків, коли власник об’єкта є неповнолітнім чи недієздатним/обмежено дієздатним. Щоб подати заявку, треба звернутися в ЦНАП та надати підтверджувальні документи, що людина є законним представником. Кошти компенсації в такому випадку надійдуть на картку єВідновлення, відкриту на ім’я законного представника. Крім цього, відтепер в Дії можна відразу замовити витяг про несудимість, потрібний при заповненні заяви на отримання компенсації за програмою єВідновлення. Раніше перевірка відсутності судимості займала більш тривалий час, але наразі весь процес було цифровізовано.