Правовий дайджест БФ «Право на захист» за жовтень 2024 року (зміни стосуються прав, свобод та інтересів ВПО та осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації)

5 листопада 2024

Свобода пересування 

1.  29 жовтня 2024 року Парламент прийняв Закон України «Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”» (законопроєкт реєстр. № 12151).

Ним затверджується Указ Президента України від 28 жовтня 2024 року № 740/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», відповідно до якого строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.

Прийнятий закон очікує на підпис Президента. 

Соціальний захист

1. 2 жовтня 2024 року Міністерство соціальної політики України (далі — Мінсоцполітики) повідомило про затвердження Урядом розробленої ним Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року

Зазначена Стратегія є довгостроковим програмним документом, що визначає основні демографічні виклики й загрози для розвитку України, посилені внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, а також стратегічні цілі та завдання для подолання демографічних викликів, розв’язання соціальних і гуманітарних проблем.

Як зазначає Мінсоцполітики, зокрема документ передбачає створення наскрізних умов для комфортного життя в Україні: доступне житло, якісна громадська інфраструктура, безпечне середовище, безбарʼєрність, інклюзивний ринок праці й соціальна згуртованість населення із забезпеченням рівних прав і можливостей, свободи та гідності громадян.

Прийняття Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року демонструє прагнення держави вирішувати ключові демографічні виклики, загострені внаслідок війни. Очікується, що реалізація положень цього документа сприятиме демографічній стабільності й сталому розвитку країни в довгостроковій перспективі.

2. 15 жовтня 2024 року Уряд прийняв постанову «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо уточнення процедури надання особам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України» № 1171. 

Зазначена постанова вносить зміни до:

  • Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317;
  • Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 року № 685.

Так, Кабінет Міністрів України додатково уточнив процедуру подання заяви для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни. Відтепер заявник подає місцевому структурному підрозділу з питань ветеранської політики за задекларованим / зареєстрованим місцем проживання (перебування) або для внутрішньо переміщених осіб (далі — ВПО) - за адресою фактичного місця проживання заявника заяву: 

  • у паперовій формі за задекларованим / зареєстрованим місцем проживання (перебування) або за адресою фактичного місця проживання (для ВПО) заявника безпосередньо місцевому структурному підрозділу з питань ветеранської політики, зокрема шляхом надсилання засобами поштового зв’язку або через центр надання адміністративних послуг;
  •  в електронній формі заявниками з-поміж осіб, зазначених у пункті 11 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII, засобами порталу «Дія» (для законних представників або уповноважених осіб зазначених осіб за наявності технічної можливості) або засобами Єдиного державного реєстру ветеранів війни.

Окрім цього, уточнено і спосіб отримання заявником повідомлення про надання (відмову в наданні) відповідного статусу, у разі подання заяви в паперовій формі.

Також було розширено перелік підстав для відмови в наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни такою підставою: 

  • наявність обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення заявником умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину проти основ національної безпеки України, або умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину проти встановленого порядку несення військової служби, або умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину проти миру, безпеки людства та міжнародного порядку.

3. 22 жовтня 2024 року Указом Президента України № 732/2024 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України (далі – РНБО) «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів». 

Цим рішенням на Кабінет Міністрів України покладено обов’язок у місячний строк розробити й внести на розгляд Верховної Ради України разом із Міністерством охорони здоров’я України (далі — МОЗ) законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження оцінювання особи з обмеженням повсякденного функціонування, розробленого з метою забезпечення невідкладного реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні, передбачивши зокрема ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року. 

Окрім цього, слід зауважити, що відповідно до змін, внесених до Положення про медико-соціальну експертизу постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2024 року № 1207, МОЗ утворює Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ. За рішенням МОЗ права та обов’язки Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ можуть бути покладені на підприємство, установу або організацію, що належить до сфери управління МОЗ і має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.

Отже, прийняття наведених нормативних актів засвідчує початок реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні.

Житлові права внутрішньо переміщених осіб

1. 4 жовтня 2024 року Уряд прийняв постанову «Про внесення змін до Умов забезпечення приватним акціонерним товариством “Українська фінансова житлова компанія” доступного іпотечного кредитування громадян України» № 1136, якою було оновлено вимоги до нерухомого майна, яке можна придбати у межах програми “єОселя”».

Після того, як зміни наберуть чинності, у ВПО з’явиться можливість придбати житло за програмою «єОселя» не лише на первинному, а й на вторинному ринку нерухомості. Так, Уряд встановив нові обмеження щодо предмета іпотеки для ВПО. Ним може бути: 

  • квартира в будинку, прийнятому в експлуатацію раніше, ніж за десять років до дати укладення договору іпотеки;
  • житловий будинок, прийнятий в експлуатацію раніше, ніж за десять років до дати укладення договору іпотеки.

Раніше для ВПО діяло обмеження щодо часу прийняття відповідного об’єкта в експлуатацію — не більш як три роки. 

Нові вимоги щодо житла було встановлено також і для військовослужбовців, правоохоронців, медиків, педагогів, науковців, ветеранів і членів їхніх сімей, але лише за умови, якщо об'єкт нерухомості розташований в Чернігівській, Сумській, Харківській, Запорізькій і Херсонській областях. Для решти областей України допускається придбання житла, введеного в експлуатацію не більш як за три роки до укладення договору іпотеки.

Окрім цього, було прямо визначено, що для отримання кредиту за програмою «єОселя» кандидат і повнолітні члени його сім’ї не повинні мати діючих та/або припинених договорів (погашених кредитів), укладених відповідно до, серед іншого, і Порядку пільгового іпотечного кредитування внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 р. № 451.

Зазначені зміни наберуть чинності 4 листопада 2024 року. 

2. З 1 жовтня 2024 року підвищується мінімальний розмір компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна за програмою «єВідновлення». Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна» від 30 травня 2023 року № 600 розмір компенсації встановлюється на рівні не нижче вартості спорудження житла відповідної площі, розрахованої за показником опосередкованої вартості в регіонах України відповідно до місцезнаходження такого майна. 

23 жовтня 2024 року Міністерство розвитку громад та територій України затвердило нові показники вартості спорудження житла за регіонами України (наказ № 1168 «Про затвердження показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України (розрахованих станом на 1 жовтня 2024 року)»). У середньому по Україні цей показник зріс на 468,00 грн за 1 м2, найбільше підвищення відбулося в м. Києві — на 546,00 грн за 1 м2, найменше в Кіровоградській області — на 397,00 грн за 1 м2. 

3. За повідомленням Міністерства цифрової трансформації України (далі — Мінцифри), відтепер з'явилася можливість подання заяв про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна через портал «Дія» або ЦНАП. Як зазначає Мінцифри, це дасть змогу отримати компенсацію тим, хто не міг скористатися послугою в застосунку «Дія», зокрема громадянам без реєстраційного номера облікової картки платника податків, законним та уповноваженим представникам власників знищеного житла. 

4. На сайті Офісу Президента повідомили про продовження фінансування програми «Прихисток» до кінця 2024 року. Для цього Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, що із січня поточного року фінансує її, додатково виділило 265 млн грн. Нагадаємо, ця програма регулюється постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб» від 19 березня 2022 року № 333 та передбачає надання компенсації витрат особам, які безоплатно розмістили в себе ВПО.

5. За повідомленням Мінсоцполітики, Уряд прийняв постанову, відповідно до якої ВПО із середини січня 2025 року зможуть отримувати субсидію на оренду житла. Як зазначено в повідомленні, це право матимуть родини ВПО, які витрачають на оренду житла понад 30% своїх сукупних доходів. Якщо доходи родини менші, ніж два прожиткові мінімуми на одну особу (тобто 5 840 грн), то субсидія покриватиме вищий відсоток вартості оренди.  Для початку субсидію на оренду житла буде впроваджено у дев’яти пілотних регіонах: Чернігівська, Сумська, Харківська, Запорізька, Миколаївська, Дніпропетровська, Херсонська, Луганська й Донецька області (крім територій активних бойових дій і тимчасово окупованих територій України).