Провели круглий стіл на тему «Житлові проблеми ВПО: потреби, виклики та підходи до вирішення»

135,8 тис. будівель – стільки об’єктів житлового фонду зруйновано або пошкоджено за період з 24 лютого по 1 вересня 2022 р. Такі дані надає KSE Institute. Через це перед багатьма українцями постало питання пошуку нового житла або тимчасового прихистку та забезпечення гідних умов проживання для себе і своїх родин. Для обговорення цих питань та спільного пошуку шляхів їх вирішення, 13 грудня в Києві БФ «Право на захист» провів круглий стіл, на якому об’єднали представників влади та суспільства.

На відкритті заходу Олександр Галкін, Президент БФ «Право на захист» зазначив, що з лютого цього року фонд продовжує ще більше підтримувати тих, хто опинився у скруті. Запрацювали програми надання психологічної, гуманітарної та грошової допомоги, монітори відстежують та аналізують інформацію про проблеми і потреби осіб, що розміщуються в місцях компактного проживання, а наші юристи продовжують надавати їм безоплатні консультації:

Немає однієї формули успіху, що забезпечила б всіх ВПО житлом

Сергій Комнатний, голова правління «Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву» розповів про тимчасове житло для переселенців від Держмолодьжитла та можливості кредитування для вирішення житлових питань ВПО:  

«На системній основі ВПО мають змогу придбати власне житло за допомогою українсько-німецької програми "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб. За всіма програмами, починаючи з 2017 року (саме тоді внутрішні переселенці з'явилися у державній житловій політиці як окрема категорія) ми змогли забезпечити житлом 1768 сімей ВПО, я сподіваюся, до кінця року ця цифра дійде до 2000 сімей. Стале вирішення житлового питання вимагає великої кількості фінансів. Ми розуміємо, що сьогодні з бюджету ми не зможемо отримати достатньої суми і допомога донорських організацій тут важлива».

Сергій Комнатний також нагадав про пілотний проєкт надання ВПО тимчасового житла. За рахунок коштів на гуманітарні потреби сім'ї переселенців у чотирьох регіонах країни отримали 60 мебльованих квартир, оснащених всім необхідним для проживання. Керівник Фонду запропонував неурядовим інституціям підтримати проведення потужної міжнародної донорської конференції з метою залучення коштів до реалізації житлових програм для українців, що постраждали від війни.

Про середньострокові та довгострокові рішення в сфері житла говорила Христина Козак, радниця з питань розвитку УВКБ ООН. Вона пояснила, що довгострокові рішення – це той стан, коли ВПО може користуватися своїми правами та свободами без дискримінації, що пов'язана з переміщенням.

Фінансування житла під час повномасштабного вторгнення

Також під час круглого столу Дмитро Горюнов, старший економіст Центру економічної стратегії розказав про оцінку втрат та потреб на відновлення житлової нерухомості. Про державний бюджет 2023, перспективи та очікування в сфері житлових питань розказала Анастасія Бурау, провідна юристка з питань адвокації БФ «Право на захист». 

Анастасія Бурау також розповіла про програми фінансування, доступні за новим бюджетом – «Надання пільгових іпотечних кредитів ВПО», «Надання пільгового довгострокового державного кредиту ВПО, учасникам проведення АТО та/або учасникам проведення ООС на придбання житла», «Державне пільгове кредитування індивідуальних сільських забудовників на будівництво (реконструкцію) та придбання житла».

Також вона звернула увагу на відсутність в державному бюджеті субвенцій, що були б необхідні для формування фондів тимчасового житла.

Досвід громад у вирішенні житлових проблем ВПО

З лютого так званим гуманітарним хабом, що прийняв найбільшу кількість ВПО та релокованих підприємств, стала Львівщина. Вадим Табакера, заступник директора – начальник управління регіонального розвитку департаменту економічної політики Львівської обласної державної адміністрації, розказав про підходи до вирішення житлових проблем ВПО на обласному рівні.

У Львівській області створили програму реалізації пріоритетних інфраструктурних об’єктів. В рамках цієї програми планується відновлення 30 об'єктів в громадах Львівщини, що створить додатково 3400 місць для переселенців. Як приклад – закинутий гуртожиток у Дрогобичі, що надав прихисток 150 ВПО.

Про житлові питання ВПО та шляхи їх вирішення також говорили представники міської влади Чернівців та Дрогобича, а Вікторія Золотухіна, виконавча директорка ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» розказала про досвід громад у розміщенні та забезпеченні житлом ВПО.

Загалом до заходу долучилися ще близько 60 учасників онлайн – через Zoom та трансляцію у Фейсбуці. Модерувала круглий стіл Тетяна Лузан, адвокаційна координаторка БФ «Право на захист».

Круглий стіл «Житлові проблеми ВПО: потреби, виклики та підходи до вирішення» організовано БФ «Право на захист» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR).