Труднощі з документами: непотрібний бар’єр для українців, які шукають безпеку в Європі

12 квітня 2022

HIAS Europe та БФ "Право на захист" закликають ЄС та держави вирішити проблеми з документообігом, які можуть завадити людям, які тікають з України, знайти безпечний притулок у Європі. R2P – незалежна українська громадська організація, яка керує гуманітарними програмами HIAS в Україні з 2014 року. Понад 150 співробітників, багато з яких самі були переміщені, залишаються в Україні та продовжують доставляти правову та гуманітарну допомогу людям, які втікають. R2P підкреслює наступні проблеми:

Цифрові документи, що засвідчують особу, не приймаються

21 березня 2022 року Європейська комісія оприлюднила орієнтовний перелік документів, які приймаються як підтвердження громадянства України для отримання доступу до тимчасового захисту та суміжних прав. Хоча цей список не був вичерпним, цифрові документи не були включені.

  • Це ставить під загрозу українців, які не мають паперових документів, які засвідчують особу – часто внаслідок втрати, крадіжки чи знищення під час бойових дій чи подорожей.  
  • Наступні вказівки ЄС щодо імплементації Директиви про тимчасовий захист мають закликати країни-члени приймати документи цифрового посвідчення особи в додатку “Дія”.  
  • Румунія, Угорщина та Словаччина повинні приймати цифрові документи, що посвідчують особу як дійсні документи на в’їзд на кордоні. Їх уже прийняли Польща та Молдова.

Термін дії українських водійських посвідчень не гарантується.  

Термін дії українських водійських посвідчень відрізняється у різних державах, і люди зобов’язані подавати заявки на національний аналог через певний проміжок часу – наприклад, 185 днів у Словаччині, 365 днів в Угорщині. Це створює непотрібну невизначеність і стрес для біженців.

  • Українські водійські посвідчення мають вважатися дійсними на період тимчасового захисту принаймні в Румунії, Угорщині, Словаччині, Польщі та Молдові, якщо не в усіх європейських державах.