У Києві пройшов юридичний воркшоп

Юридичний воркшоп «Тенденції та стратегії судового захисту прав ВПО» пройшов у Києві. Мета заходу — обговорити тенденції та стратегії судового захисту прав ВПО в рамках вторинної правової допомоги, впровадженої в межах проєкту. 

Воркшоп об'єднав провідних юристів БФ «Право на захист», а також колег із юридичних служб партнерських організацій — Данської ради у справах біженців, Міжнародного комітету порятунку (IRC), БО «Карітас», Представництва Норвезької ради у справах біженців в Україні, ГС «Мережа Правового Розвитку».

У вітальному слові Надія Ковальчук, програмна директорка БФ «Право на захист», наголосила, що юридична програма існує у Фонді найдовше, а права ВПО захищають правники в усіх куточках України.

Віталій Чорненький, координатор програми правової допомоги БФ «Право на захист» зазначив, що такий формат зустрічі дуже корисний для обміну досвідом між партнерськими організаціями.

Віталій Чорненький, координатор програми правової допомоги БФ «Право на захист»

Юридичний воркшоп — це унікальна платформа для обговорення нагальних проблем і стратегій в судовому захисті прав ВПО. Ми радіємо, що можемо долучити колег з інших організацій і почути їхні думки

У вітальному слові, Наталія Ребенко, керівниця департаменту надання правової допомоги населенню Міжнародного комітету порятунку (IRC) привітала учасників воркшопу та звернула увагу на важливості співпраці організацій, що надають правову допомогу, для ефективного захисту прав ВПО.

Марта Сподарик, заступниця координатора програми надання правової допомоги ВПО та постраждалим від воєнних дій:

«Необхідність проведення воркшопу полягала в тому, що в межах інтерактивного й інтенсивного заходу, ми мали змогу зібрати представників різних правозахисних організацій, провести обмін практичним досвідом здійснення судового захисту прав ВПО та знайти способи розв’язати наявні проблеми у цій сфері. Саме формат воркшопу дозволяє групову роботу, де учасники активно залучаються до виконання завдань, обміну досвідом і взаємного навчання, що й було метою / завданням цього заходу».

Христина Захарова, заступниця координатора програми надання правової допомоги ВПО та постраждалим від воєнних дій

У воркшопі взяли участь юристи з усіх базових регіонів Фонду. Насамперед із регіонів реалізації проекту: Харківської, Херсонської і Запорізької областей. А також з інших: Донецької, Сумської, Дніпропетровської, Полтавської, Київської, Чернігівської, Чернівецької, Вінницької, Львівської областей. Судовий захист набирає обертів серед юридичних послуг Фонду, в той час, як розв’язання юридичних проблем бенефіціарів у позасудовому порядку стає все менш можливим. Водночас тематика судових питань, а також практичні нюанси застосування законодавства є настільки широкими, що кожен зі спікерів мав можливість звернути увагу на окремий аспект.

Протягом двох днів учасники мали змогу не лише послухати виступи колег на актуальні теми захисту прав ВПО, а й узяти участь у спільних обговореннях, розібрати практичні кейси. Адже саме на практичних ситуаціях стають більш зрозумілими або прогалини законодавства, або нюанси застосування його приписів. Важливо, що під час розбору практичних кейсів у кожного формується практична навичка аналізу ситуації і застосування загальних приписів до конкретної справи. Залучення аудиторії до вирішення практичного завдання, замість заслуховування способу його вирішення, є більш повчальним, а також створює активну дискусію, якщо думки учасників різняться. А, як відомо, саме в суперечці народжується істина.

Основні теми, які обговорювалися:

  • Судовий захист у спорах, що повʼязані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно.
  • Процесуальні особливості визнання права власності: позовне чи окреме провадження.
  • Самочинне будівництво в умовах війни: практичні проблеми судового захисту.
  • Прийняття спадщини в умовах воєнного стану. Додаткові труднощі для ВПО у реалізації цього права.
  • Встановлення факту народження / смерті на окупованій території в судовому порядку.
  • Посилення спроможності низових ініціатив (локальних ОГС) реагувати на правові потреби. Механізм взаємодії параюрист-юрист.
  • Судовий захист ВПО, яким після зміни місця реєстрації ВПО відмовляють у призначення допомоги на проживання.

Захід пройшов у межах проєкту «Надання допомоги у сфері захисту постраждалому від конфлікту населенню та внутрішньо переміщеним особам в Україні», що реалізує БФ «Право на захист» за підтримки IRC.

Маргарита Савушкіна, проєктна менеджерка:

«Метою цього проєкту є надання комплексної та негайної, життєво необхідної гуманітарної допомоги постраждалому від конфлікту населенню, яке проживає та/або перемістилося до Запорізької, Харківської, Херсонської областей, через моніторинг, психологічні та юридичні консультації та гуманітарну допомогу».

Воркшоп сприяв уніфікації підходів і розв'язанню виявлених проблемних аспектів національного законодавства та судової практики.