У Києві відбулась конференція «Реєстрація народження для кожної дитини в Україні: досягнення, проблеми та шляхи вирішення»

1 грудня 2023

У четвер, 30 листопада, БФ «Право на захист» спільно з УВКБ ООН за підтримки Міністерства юстиції України провів конференцію «Реєстрація народження для кожної дитини в Україні: досягнення, проблеми та шляхи вирішення».

У заході взяли участь представники Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ, Уповноваженого ВРУ з прав людини, Верховного Суду України, Державної міграційної служби, агенств ООН, міжнародних і національних неурядових організацій тощо.

На початку заходу учасників привітали: заступниця представниці УВКБ ООН в Україні з питань захисту Карен Уайтінг, президент БФ «Право на захист» Олександр Галкін і начальниця управління у сфері державної реєстрації актів цивільного стану та проставлення апостиля Міністерства юстиції України Ірина Дубиківська. Вони наголосили на важливості проведення таких заходів.

Під час конференції відбулись три панельні дискусії з експертами й практиками, до обговорення долучились усі учасники. Зокрема спочатку присутні поговорили про групи населення, які стикаються зі складнощами під час реєстрації народження, перешкоди для такої реєстрації та в отриманні свідоцтва про народження тощо.

Під час другої панельної дискусії акцентували на тому, з якими проблемами стикаються українці під час реєстрації народження своїх дітей, які народилися на окупованих територіях, як держава може спростити цю процедуру та які існують ризики.

Начальниця управління у сфері державної реєстрації актів цивільного стану та проставлення апостиля Міністерства юстиції України Ірина Дубиківська зазначила, що такі заходи є важливою платформою для обговорення можливостей і проблем у сфері реєстрації народження.

«Я вважаю, що цей захід дав змогу всім почути про вже наявну можливість і доступність послуг у сфері реєстрації народження. Беззаперечно для мене він був корисним тим, що я почула про певну проблематику в територіальних підрозділах щодо доступності послуг, необхідності сплати додаткових платежів. Тому після цього заходу я зі свого боку проведу відповідні навчальні тренінги, семінари.

Я думаю, що всім учасникам був корисний цей захід, адже  до впровадження в Україні адміністративної процедури потрібно підійти дуже виважено. Україна — це не досвід Грузії чи Молдови, і до історії адміністративної процедури мають бути готові не тільки працівники органів реєстрації, а й усі інші установи, які будуть отримувати від нас ці документи, і мають розуміти, що вони якісні, оформлені в законний спосіб, не сфальшовані та є доказом того чи іншого юридичного факту», — наголосила вона.

Окрім того, учасники поговорили про реєстрацію народжень, що відбулися в країнах притулку та проблеми, з якими стикаються діти біженців після повернення в Україну.

Керівниця напряму правової допомоги особам без громадянства БФ «Право на захист» Софія Кордонець

«Багатостороння дискусія всіх зацікавлених і залучених до прав дитини, процедур реєстрації народження й документування в Україні є важливою та, сподіваюсь, буде сприяти швидшому розв’язанню наявних проблем і розвитку нових необхідних рішень. Важливим є також акценти увагу на незахищених групах населення, які часто самостійно не можуть скористатися навіть наявними, доступними для інших, процедурами отримання документів»

До слова, такий захід присвячено 9-й річниці глобальної кампанії #IBelong з подолання безгромадянства у світі.

Нагадаємо, її започаткували в листопаді 2014 року. Метою кампанії #IBelong є викорінення безгромадянства протягом десяти років за допомогою виявлення й захисту людей без громадянства, вирішення ситуацій безгромадянства, що існують, і запобігання виникненню нових випадків.

Реєстрація народження є одним зі способів запобігти безгромадянству, оскільки свідоцтва про народження містять ключову інформацію, яка допомагає дітям підтвердити або отримати громадянство.