У Києві відбувся круглий стіл «Роль суддів у наближенні міжнародного захисту в Україні до стандартів ЄС»

У четвер, 5 жовтня, БФ «Право на захист» разом з Національною школою суддів України провів у Києві круглий стіл «Роль суддів у наближенні міжнародного захисту в Україні до стандартів ЄС»

Фонд системно працює над проблемою перепон у доступі до процедури визнання біженцем в України. Тож метою заходу було зібрати за одним столом суддів України та ЄС, які розглядають справи про доступ до міжнародного захисту. 

Участь у круглому столі взяли судді адміністративної апеляції, Верховного Суду, представники Національної школи суддів України, УВКБ ООН, Європейської ради у справах біженців та вигнанців, суддя з Республіки Словенія. 

Мирослава Білак, суддя Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду

«До вивчення й застосування стандартів Європейського Союзу у сфері міжнародного захисту нас спонукає не лише кандидатство у члени ЄС. Ми зараз говоримо про забезпечення єдності правового простору, єдності практики, яку здійснюють суди в межах європейського простору і навіть у нас, в Україні».

На заході експертка Європейської Ради в справах біженців та вигнанців Ірина Гнасевич надала огляд практики Суду ЄС у сфері доступу до міжнародного захисту. Суддя апеляційного підрозділу Адміністративного суду Республіки Словенія Боштян Залар поділився своїм досвідом у справі щодо видворення шукача захисту з Камеруну з території Словенії. Суддя Другого апеляційного адміністративного суду Любов Любчич розповіла про практику апеляційних судів України в справах щодо оскарження шукачами захисту бездіяльності Державної міграційної служби.

Лариса Зуєва, суддя П'ятого апеляційного адміністративного Суду з приводу практики адміністративних судів у справах шукачів захисту, прокоментувала: 

«Категорія справ, про які ми сьогодні говоримо, вимагає застосовувати дуже широке коло джерел права: це і національне, і міжнародне законодавство, законодавство ЄС. Мається на увазі не лише Конвенція, але й Директиви, міжнародні стандарти (...). І це дуже складно (...). Для того, щоб людина, коли працює з цим законодавством, розуміла, що мається на увазі, її треба навчати (...). Тож, такі заходи важливі і мають проводитися для формування практики застосування цих норм. Обов’язково в такій живій дискусії, з обміном досвідом, як сьогодні».

На завершення заходу учасники отримали від експертів матеріали практики Суду ЄС щодо доступу до міжнародного захисту.