У Києві відбувся захід “Право на гідність в місцях тимчасового проживання: сьогодення та майбутнє”

6 жовтня 2023

5 жовтня у Києві відбувся захід “Право на гідність в місцях тимчасового проживання: сьогодення та майбутнє”, організований Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Кластером з питань управління та координації МКП за підтримки УВКБ ООН! У ньому взяли участь і представники БФ “Право на захист”.

Під час заходу присутні обговорили прийняту Урядом у вересні 2023 р. Постанову № 930 “Деякі питання функціонування місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб“, проблемні питання та перспективи її подальшого застосування.

Серед учасників були:

🔹 Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;

🔹 Александер Мундт, представник УВКБ ООН;

🔹 Ірина Верещук, Віцепремʼєр-міністр — Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України;

🔹 Олексій Бородай, Заступник Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України – Уповноважений з питань внутрішньо переміщених осіб;

🔹 Міранда Гаандерс, Координаторка Кластера з питань управління та координації МКП;

🔹 Ольга Алтуніна, Представник Уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України.

В якості однієї зі спікерок виступила юристка програми СССМ БФ «Право на захист» Владислава Лєжніна, яка детально розповіла про практичні аспекти застосування Постанови.

«Прийняття Постанови № 930 є позитивним прикладом реагуванням держави на необхідність вирішення проблеми забезпечення гідних умов проживання внутрішньо переміщених осіб у місцях тимчасового проживання. БФ ”Право на захист” активно долучився до впровадження вимог зазначеної Постанови шляхом проведення спільних обговорень та круглих столів із керівниками МТП, органами державної влади та місцевого самоврядування. Оскільки лише спільними зусиллями державних органів, сторони, що приймає переселенців, та гуманітарного сектора можливо досягти ефективної реалізації прав ВПО на гідний рівень життя в Україні», — наголосила Владислава Лєжніна.

Анастасія Бурау, заступниця адвокаційної координаторки БФ “Право на захист”, запропонувала внести до Постанови низку змін, зокрема забезпечити можливість ВПО перевіряти та належним чином фіксувати реальний стан приміщень та майна, які надаються їм в користування у місцях тимчасового проживання.

Ксенія Гедз, адвокаційна координаторка БФ «Право на захист», наголосила на важливості розроблення стратегії розселення ВПО з МТП, напрацювання довгострокових житлових рішень для постраждалих внаслідок війни, забезпечення методичної підтримки в імплементації Постанови місцевими органами влади. Також вона підкреслила необхідність проведення інформаційної кампанії, спрямованої на розʼяснення переваг та позитивних аспектів законодавчого регулювання функціонування МТП серед внутрішньо переміщених осіб, балансоутримувачів та керівників МТП.

Активна робота та експертиза БФ “Право на захист” у сфері забезпечення прав мешканців МТП отримала високу оцінку Міністерства реінтеграції та Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.