У Києві відбувся національний круглий стіл на тему “Розвиток соціальних послуг під час війни: виклики та можливості”

5 липня 2023

30 червня у Києві відбувся національний круглий стіл на тему “Розвиток соціальних послуг під час війни: виклики та можливості”, організований БФ «Право на захист» за підтримки та сприяння Консорціуму Реагування (UKRAINE RESPONSE CONSORTIUM) під лідерством Бюро гуманітарної допомоги ВНА і міжнародної благодійної організації ACTED в рамках реалізації проєкту “Задоволення нагальних багатогалузевих гуманітарних потреб внутрішньо переміщених осіб та постраждалого від конфлікту населення в Україні”.


Триваюча збройна агресія Російської Федерації завдала руйнівних втрат населенню України. За даними Управління Верховного Комісара ООН з прав людини, починаючи з 24 лютого 2022 року станом на червень 2023 року в Україні задокументовано 24 425 жертв серед цивільного населення, серед яких 8983 людини загинули, а 15442 особи отримали поранення.


Не меншого горя нашому населенню, навколишньому середовищу, Україні і світу в цілому завдав підрив агресором Каховської ГЕС. Військова агресія РФ проти України також спричинила наймасштабнішу кризу переміщення після Другої світової війни, в результаті якої майже 5 мільйонів людей стали внутрішньо переміщеними особами, а понад 7 мільйонів українців залишили домівки в пошуках притулку за кордоном.


В складних життєвих обставинах опинилися мільйони українців. Саме тому обговорення шляхів вдосконалення системи організації надання соціальних послуг в Україні набуло гострої актуальності.
Круглий стіл обʼєднав представників Міністерства соціальної політики України, Національної соціальної сервісної служби України, територіальних громад, міжнародних, національних та локальних неурядових організацій, соціальних працівників, надавачів соціальних послуг, експертів.


Відкриваючи круглий стіл, програмна директорка Фонду Надія Ковальчук розповіла про гуманітарну і правозахисну діяльність БФ "Право на захист" у 22 регіонах України та програму соціальних послуг і соціального захисту, яка зʼявилася та реалізується Фондом у звʼязку з нереальним навантаженням на соціальну сферу та кількістю людей в складних життєвих обставинах, які потребують підтримки через виклики війни.


💬 «Для нас дуже важливо, що ми робимо цей внесок, щоб підтримати людей і що сьогодні в цьому колі є представники уряду, місцевого самоврядування, територіальних громад та громадянського суспільства, які усім серцем та своїми життєвими зусиллями готові докластися до того, аби соціальна сфера була спроможною дати відповідь і підтримати наших людей у ці складні часи», - наголосила Надія Ковальчук.


З вітальним словом до учасників заходу також звернулася координаторка Консорціуму Реагування Кетрін Візкаїно, яка розповіла про історію Консорціуму, співпрацю партнерів, реалізацію проєкту та багатогалузеві програми допомоги населенню України.


💬 «Ми раді партнерству з БФ «Право на захист» та продовжуватимемо робити усе можливе, щоб допомогти якнайбільшій кількості людей в Україні» - підкреслила Кетрін Візкаїно.


Про перезапуск соціальної сфери урядом України як механізм реагування на виклики, спричинені війною, розповіла Заступниця Міністра соціальної політики України Уляна Токарєва:


💬“Перед нами два великих завдання. Ми працюємо в режимі екстренного реагування на потреби людей, які опинилися в складних життевих обставинах. В той же час ми думаємо про розвиток соціальних послуг, створення нових соціальних послуг, проводимо оцінку потреб і це дуже важливо…
Основна ціль роботи Міністерства в побудові системи соціальних послуг це формування самозарадності, або спроможності кожної людини замість залежності. Основна наша мета - надати допомогу та необхідні навички людині, щоб вона могла вийти з кризової ситуації, самостійно протидіяти та долати її”.


Заступниця голови Національної соціальної сервісної служби України Тетяна Лактіонова окреслила перспективи реалізації державної політики у сфері соціальних послуг.


Підбиваючи підсумки та закриваючи круглий стіл, модераторка заходу, координаторка з питань адвокації БФ “Право на захист” Ксенія Гедз резюмувала, що організація надання соціальних послуг в Україні має базуватися на засадах формування спроможності та стійкості кожної людини, доступності та безбарʼєрності, інноваційності і цифровізації, інклюзивності в широкому розумінні та зі збереженням децентралізації, і головне - людиноорієнтованості.


Захід став важливою платформою для визначення пріоритетних напрямків реформування державної політики у сфері соціальних послуг, обміну досвідом та ідеями щодо викликів та можливостей соціального обслуговування людей в територіальних громадах, а також розробки рекомендацій щодо поліпшення системи соціальних послуг в умовах воєнного стану та післявоєнної відбудови України.