«Залучення в Україну трудових мігрантів як один з можливих напрямів розвитку міграційної політики відбудови»: тема експертної дискусії БФ «Право на захист» у Києві

24 листопада 2023

У четвер, 23 листопада, у Києві БФ «Право на захист» провів експертну дискусію «Залучення в Україну трудових мігрантів як один з можливих напрямів розвитку міграційної політики відбудови». У заході взяли участь представники Міністерства соціальної політики України, Агентства ООН у справах біженців в Україні, Міжнародної організації з міграції, Міжнародного центру з розвитку міграційної політики, Національного інституту стратегічних досліджень, Аналітичного центру «Cedos» тощо.

Учасники говорили про те, якою має бути міграційна політика України для ефективного відновлення країни з урахуванням наслідків повномасштабного вторгнення.

Представник ГО «EasyBusiness» Вадим Федчишин акцентував на шляхах розвитку людського капіталу України, заохоченні зворотної міграції українців й залученні іноземних талантів. 

Аналітикиня Аналітичного центру «Cedos» Юлія Кабанець сконцентрувалася на труднощах, з якими стикалися і стикаються іноземці в Україні. 

«Нестача людських ресурсів для підтримки економічного зростання України є очевидною проблемою. Навіть у разі повернення більшості українських біженців старіння нації та низька народжуваність ще від 90-х років далі скорочуватиме кількість робочих рук. 

Водночас державна політика щодо залучення іноземців дов України далі зараз виходить з потреби виключно запобігти безробіттю українців і припливу злочинців. Першим кроком до відкриття України для роботи іноземців має стати одностороннє відкриття українського ринку праці для громадян країн ЄС. На основі цього досвіду потрібно було спланувати лібералізацію працевлаштування в Україні громадян і інших країн», — зазначив виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

Правова аналітикиня Наталія Криницька на заході представила дослідження «Міграційна політика України щодо іноземців з урахуванням перспективи повоєнного відновлення», підготовлене експертами БФ «Право на захист». Рекомендаціями Фонду у цьому питанні є: 

  • актуалізація документів у сфері міграції;збір актуальної статистики;
  • сприяння офіційному працевлаштуванню мігрантів;
  • запровадження політики інтеграції іноземців на державному й локальному рівнях.

Потребу працювати із зазначеною темою підтвердила й Світлана Ткаченко, державна експертка експертної групи з питань формування стратегій та регіонального розвитку Директорату стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Міністерства соціальної політики України

«Одним зі шляхів розвитку й забезпечення людським капіталом економіки України може бути залучення трудових мігрантів. Нам потрібна відбудова країни, робоча сила. І для будівництва, і для відновлення доріг тощо. Але для цього потрібні програми. Треба працювати над цим питанням глибше».