«Інтеграція іноземців в Україні: досвід спільнот біженців, нові виклики і перспективи». БФ «Право на захист» провів круглий стіл у Києві

31 травня 2024

У середу, 29 травня, у Києві пройшов круглий стіл «Інтеграція іноземців в Україні: досвід спільнот біженців, нові виклики і перспективи». До заходу долучились представники Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики України, Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, громадських та міжнародних організацій.

Також учасниками круглого столу стали очільники спільнот біженців в Україні. БФ «Право на захист» активно співпрацює з керівниками таких організацій та груп. Адже лідери спільнот біженців мають досвід та можуть ділитися напрацюваннями у сфері інтеграції іноземців в українське суспільство, в тому числі, й з представниками відповідних органів влади.

Нещодавно Міністерство соціальної політики України оприлюднило проєкт Стратегії демографічного розвитку України до 2040 року, де говорить про потребу упровадження політики мовної, культурної, економічної та соціальної інтеграції іноземців.

Саме тому БФ «Право на захист» організував круглий стіл на цю тему, аби представники спільнот біженців, державних структур та громадянського суспільства змогли не лише подискутувати, а й спільно знайти шляхи для ефективного впровадження механізмів інтеграції.

Світлана Бутенко, керівниця напряму допомоги біженцям та шукачам захисту БФ «Право на захист» зазначила: 

В Україні живуть і біженці, і мігранти. У нас працюють міжнародні та громадські організації, що забезпечують прийом та інтеграцію цих людей. Є спільноти, які володіють інформацією про те, як адаптувати іноземців в Україні, і як подолати упередження українського суспільства щодо людей з інших країн. Нашою задачею на цьому заході було показати, що співпраця всіх цих груп є ключем до побудови політики, стратегії інтеграції.

Разом з необхідністю повернення в Україну українців, які через війну опинилися за кордоном, керівниця експертної групи з питань аналітичної роботи у сфері соціального розвитку Директорату стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Мінсоцполітики України Тетяна Борщенко, зазначила й про можливість залучення в Україну трудових мігрантів.

Керівниця експертної групи з питань аналітичної роботи у сфері соціального розвитку Директорату стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Мінсоцполітики України Тетяна Борщенко: 

«Демографічна ситуація сьогодні вкрай складна, вона була складною ще до початку повномасштабного вторгнення, а війна її тільки погіршила. Це і низький рівень народжуваності, і високий рівень смертності, і міграційні потоки та внутрішні переміщення. Відтак, одним із інструментів саме збільшення кількості населення в нашій державі є залучення мігрантів. Однак важливо розуміти, що ми будемо тут стикатися з такими питаннями: «як їх інтегрувати в наше суспільство, чи не виникне конкуренції між працівниками».

А заступниця директора державного підприємства «Український державний центр міжнародної освіти» Міністерства освіти і науки України Олена Сулима, розповіла про іноземців, які навчаються в Україні, про існуючі для них програми та особливості їхньої інтеграції в українське суспільство.

Також своїм досвідом з присутніми поділились лідери спільнот біженців. Під час своїх виступів вони розповіли про організації, керівниками, яких є, та тим, що роблять для інтеграції своїх співвітчизників тут.

Зокрема, голова ГО «Ліга мусульманок України» Айша Іса поділилась досвідом інтеграції іноземців та історією успішної адвокації прав жінок-мусульманок.

Голова ГО «Ліга мусульманок України» Айша Іса:

«В межах своєї діяльності, ми проводимо День хіджабу в різних містах України. Цей День дуже важливий і для мусульманок України, і для іноземців, які тут навчаються чи працюють. Раніше в Україні не було дозволу фотографуватися в хіджабі на паспорт. Ми ж спільними зусиллями, разом з Духовним управлінням мусульман України, представниками інших організацій, різними релігійними представниками збирали підписи для того, щоб нам дозволили робити фотографії в хіджабі на паспорт. І в 2019 році отримали дозвіл».

Вона говорила також про розмовні клуби для дітей та вивчення культури та історії з іноземками, що прибувають в Україну.

Наприкінці заходу учасники круглого столу поділились своїми враженнями та спостереженнями. 

Керівниця експертної групи з питань аналітичної роботи у сфері соціального розвитку Директорату стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Мінсоцполітики України Тетяна Борщенко додала:

«Для себе я відмітила, що важливо звертати увагу на тих мігрантів, які вже є в Україні. Тому що ми, дійсно, навіть у тексті своєї Стратегії акцентуємо увагу на залученні нових мігрантів. А треба також враховувати тих, хто вже живе тут. Крім того, важливо звертати увагу на біженців, які мають і достатню освіту, і кваліфікацію, щоб реалізувати свій потенціал на українському ринку праці».

Лідери спільнот біженців та представники громадських організацій зазначили про свою готовність співпрацювати з органами влади у питаннях інтеграції як тих іноземців, які вже живуть в нашій країні і прагнуть будувати своє життя тут, так і потенційних трудових мігрантів. У нагоді державним органам можуть стати досвід викладання курсів з вивчення української мови, програми про орієнтацію в українському суспільстві, досвід підтримки іноземців у сфері освіти, працевлаштування, житла.

Нагадаємо, наприкінці 2023 року фахівці БФ «Право на захист» картографували спільноти біженців в Україні й зробили висновок, що їх потрібно підтримувати та розвивати.